Home Z życia przedszkola Rok szkolny 2014/2015
Rok szkolny 2014/2015 PDF Drukuj Email

 

Autoriada 2015


16.06.2015 w Parku Centralnym odbył się finał całorocznej akcji „Rowerowy Autochodzik”, w której udział wzięły dzieci z grupy III.

Emilia Grzywacz


 

 


 

 

Spotkanie z policjantem

 

15 czerwca nasze przedszkole odwiedził Pan Policjant, który opowiadał o tym, jak bezpiecznie zachowywać się podczas wakacji, w domu i na dworze. Dzieci dowiedziały się jak reagować w sytuacji gdy oddzielą się od rodziców, w kontaktach ze zwierzętami, w kontaktach z innymi ludźmi itp.

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

 

Warmia i Mazury Pływają

 

 

Dnia 13.06 Olga Biesiekierska z grupy III zajęła I miejsce w akcji Warmia i Mazury pływają 2014 – 2015 w kategorii dziewczyn. GRATULUJEMY!!!

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

Z wizytą w bibliotece ,,Pod Papugami’’

 

Dnia 10 czerwca 2015 roku dzieci  z grupy II  wybrały się na wycieczkę do biblioteki ,,Pod  Papugami’’ tym razem dzieci miały poznać postać Kłobuka. Pani Hanna przygotowała dla dzieci wybrane fragmenty z literatury dziecięcej, przybliżającej postać warmińskiego duszka. Po wysłuchaniu  fragmentu książki dzieci wykonały portrety Kłobuka. Jeden pozostał w bibliotece, a drugi zabraliśmy ze sobą do przedszkola.

Maria Pytlakowska

 

 


 

 

Dzień Dziecka – 1 czerwiec 2015r.


W tym roku z okazji Dnia Dziecka całe przedszkole wybrało się do Gospodarstwa agroturystycznego „U Franka” w Sząbruku. W programie było pieczenie bułeczek, które dzieci same wyrabiały i ozdabiały, zwiedzanie gospodarstwa – stadniny, oglądanie zwierząt tj: konie, kozy, króliki, owce, przejażdżka na kucyku, pieczenie kiełbasek przy ognisku, a także zabawy na placu zabaw. Atrakcji było bardzo dużo, dzieci spędziły przyjemnie czas na świeżym powietrzu.

Marta Dwórznicka

 

 

 


 

 

Festyn Rodzinny

 

Kolejny Festyn Rodziny zorganizowany z okazji Dnia Mamy i Taty za nami. Podczas rodzinnego spotkania w ogrodzie przedszkolnym nie zabrakło wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych, które poprowadził zespół „Odjazdowe Imprezy”. Dzieci zaśpiewały wszystkim rodzicom przygotowaną piosenkę oraz wręczyły wykonane przez siebie prezenty. Odbyła się również zabawa tropiącą „Szukamy skarbów”, eksperymenty naukowe z Akademią Nauki pt. „Magiczny świat magnesów” oraz malowanie mega plakatu pt. „Bolek i Lolek”. Wszystkim, którzy czynie włączyli się w organizację festynu serdecznie dziękujemy.


 

 


 

Zrobiło się cieplej, więc wybraliśmy się na spacer połączony z zabawą. Zabawa była rewelacyjna.

 

Emilia Grzywacz

 


 

 

LIGA MISTRZÓW NAKI 2015


Dnia 24 maja 2015 roku piłkarska drużyna przedszkolaków w składzie:

 

1. Piotr Bykowski

2. Artur Wiśniewski

3. Franek Ściepuro

4. Olaf Lisicki

5. Jakub Pijewski

6. Michał Martyniak

7. Bartek Maciuk

8. Bartek Bukowski

9. Borys Zera

10. Staś Szałkowski

 

 

wzięła udział w rozgrywkach zatytułowanych „Liga Mistrzów Naki 2015”.

 

Wiele emocji oraz radości towarzyszyło rodzicom oraz dzieciom podczas rozgrywek. Doping rodziców

był głośny i donośny. Chłopcy występujący jako zespół BENFICA LISBONA w rozgrywkach zajęli:

 

III miejsce


w kategorii „Przedszkolaki”.

 

Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom.

 

 

 

 


 

Dnia 19 maja przedszkole odwiedziła grupa aktorów teatru DUET z Krakowa, która przedstawiła nam spektakl pt. „Przygody Małpki Miki – Fiki” - przedstawienie interaktywne z przekazem edukacyjnym, opowiadające o przygodach śmiesznej małpki. Bajka uczy zaradności życiowej, jak być dobrym dla innych. Jej głównym jest przyjaźń i pomoc innych.

Emilia Grzywacz

 

 


 

Wizyta Pani Ani z OZK


Dnia 18 maja naszą grupę odwiedziła pani Ania – przedstawicielka Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego w Olsztynie, która prowadziła zajęcia „Podaruj drugie życie odpadom”, podczas których dzieci wykonały pracę z kartonu po mleku  „Piesek i kotek – mini pojemnik na skarby”.  Po wykonaniu pracy zajęliśmy się segregowaniem odpadów przyniesionych przez dzieci w ramach zajęć edukacyjnych „Stawiam na jakość – sprawdzam”, które organizowane były z okazji „Dnia bez śmiecenia”. Dostaliśmy również puzzle i plakaty o tematyce ekologicznej.

Emilia Grzywacz

 

 


 

Wizyta w Bibliotece – grupa III

 

Dnia 20 maja wspólnie z gośćmi z Indii i Brazylii udaliśmy się do Biblioteki Miejskiej nr 4, gdzie dowiedzieliśmy się jaką drogę musi przebyć książka zanim do nas dotrze. Zacząć musimy od pisarza, który dzięki swojej wyobraźni pisze bajki. Kolejnymi etapami jest  wydawnictwo, drukarnia, księgarnia i biblioteka. Dopiero wtedy książka może dotrzeć do nas – czytelników.

Przy tej okazji zapytaliśmy naszych gości  jakie bajki dla dzieci są popularne w ich krajach. Okazuje się, że tak jak i u nas popularne są baśnie „Czerwony Kapturek”, „Wilk i siedem koźlątek”, „Trzy świnki”. Popularne są przygody Harrego Pottera czy przygody znanego nam Mikołajka. Dzieci opowiadały o swoich ulubionych bajkach i opowiadaniach. Pokazywały gościom ulubione książki jak na przykład przygody Bolka i Lolka, Krecika, Koziołka Matołka, których Isabella i Jill nie znali.

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

Wizyta gości z Indii i Brazylii


Od 18 do 22 maja w naszym przedszkolu gościliśmy Isabell i Jilla – przedstawicieli Brazylii i Indii. Podczas tej wizyty dowiedzieliśmy się informacji na temat ich życia codziennego, kultury, zwyczajów i tradycji. Mieliśmy okazję zrobić indyjskie lampiony, kolorować flagi,  nauczyliśmy się liczyć w języku portugalskim, a także oglądaliśmy bajki i piosenki znane w Brazylii. Dzieci bardzo chętnie zawiązywały kontakt, słuchały informacji o ich życiu a także chętnie zapraszały gości do zabawy. My również śpiewaliśmy piosenki,   pokazaliśmy tańce i ulubione zabawy.

Emilia Grzywacz

 

 


 

Z wizytą w Olsztyńskim Zakładzie Komunalnym

 

Dnia 15 maja dzieci  wybrały się na wycieczkę do OZK, było to spotkanie zamykające cykl zajęć poświęconych recyklingowi. Tym razem dzieci miały możność zobaczenia na własne oczy jak wygląda proces dalszej przeróbki posegregowanych śmieci. Ogromne pracujące maszyny, ciężka praca  i warunki w jakich jest wykonywana  zrobiły na dzieciach wrażenie i na pewno zachęciły je do dalszego, systematycznego segregowania odpadów. Na koniec chłopcy wręczyli p. Ani laurkę z podziękowaniem za  wspólnie  spędzony czas.

Maria Pytlakowska

 

 


 

Listy dla Ziemi


W pierwszym tygodniu maja dzieci z grupy II i III wzięły udział w Akcji Listy do Ziemi. Przy tej okazji rozmawialiśmy o tym, jak możemy pomóc Ziemi, co to znaczy  zachowywać się ekologicznie, w jaki sposób powinniśmy wyrzucać śmieci. Dzieci narysowały woje pomysły jak pomagać Ziemi na specjalnym papierze ekologicznym. W ramach akcji oraz z okazji Święta Ziemi poszliśmy także do lasu pozbierać śmieci.

Emilia Grzywacz

 

 


 

 

Różnorodność gatunków zwierząt oraz drzew i krzewów w najbliższym otoczeniu

 

Kwiecień był miesiącem, w którym wiele tematów dotyczyło przyrody oraz zwierząt. W pierwszym tygodniu kwietnia grupa druga zorganizowała zbiórkę cebulek i kwiatów, z czego powstał wiosenny ogródek. Rośliny zostały posadzone w ogródku przedszkolnym, gdzie dzieci mogły je obserwować, podlewać i pielęgnować. Przedszkolaki chodziły na spacery do pobliskiego lasu, na łąkę, gdzie oglądały owady, rozpoznawały kwiaty. Odmienił się również mały ogródek przed naszym przedszkolem, gdzie zostały posadzone drzewka, krzewy i kwiaty, które dzieci codziennie obserwują, zauważając zmiany zachodzące w ich wyglądzie oraz owady odwiedzające nasz nowy ogródek.

Marta Dwórznicka

 

 

 


 

 

„Fizyka dla smyka”

 

30.04. 2015r. dzieci z grupy III wzięły udział w pokazie naukowym ufundowanym przez Akademię Naukową w Olsztynie w ramach nagrody za udział V Przeglądzie Małych Form Teatralnych "Fiku Miku w Teatrzyku". Poprzez zabawę i eksperymenty fizyczne dzieci poznawały tajemnice otaczającego nas Świata. Dzięki tym zajęciom dzieci znalazły odpowiedzi na wiele pytań np.:

- Jak widzi mucha?

- Jaki kolor ma światło i co to jest tęcza?

- Jak działają wulkany?

- Jak skonstruować balonowe śmigło i rakietę?

- Dlaczego przedmioty się elektryzują?

Romana Bałazy

 


 

Przyroda bez zużytych baterii

– happening w ramach Tygodnia dla Ziemi.

 

Dnia 29 kwietnia odbył się happening ekologiczny. Przedszkolaki przeszły ulicami osiedla z transparentami, rozdawały ulotki na temat właściwego postępowania z bateriami. Chcieliśmy w ten sposób uświadomić społeczność lokalną jak toksyczne mogą być baterie dla środowiska i zdrowia, że należy je wyrzucać do specjalnych pojemników, oznaczonych napisem „Zużyte baterie”. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z akumulatorków, które w przeciwieństwie do baterii są wielokrotnego użytku.

Marta Dwórznicka

 


 

 

BIEG DLA ZIEMI

 

Dnia 27 kwietnia 2015 r. wspólnie z Przedszkolem Miejskim Nr 21 w Olsztynie zorganizowaliśmy BIEG DLA ZIEMI w ramach ekologicznej akcji „Tydzień dla Ziemi”. Wszystkie dzieci tego dnia ubrały się w kolorach niebiesko – zielonych. Trasa naszego biegu przebiegała nad Jeziorem Długim. Głównym celem biegu było zwrócenie uwagi dzieci oraz społeczności lokalnej na konieczność dbania o środowisko oraz na różne formy aktywnego spędzania czasu na łonie natury.

Marta Dwórznicka

 

 


 

Podsumowanie konkursu ekologicznego

pt. "EKO-ZABAWKA"

 

Grupa II zdobyła III miejsce w konkursie zorganizowanym przez Przedszkole Samorządowe „Juniorek” w Kieźlinach, którego celem było zaprojektowanie Eko – zabawki z materiałów ekologicznych bądź surowców wtórnych. Nasza zabawka to „Ośmiornica” wykonana z nakrętek. 22 kwietnia 2015 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród, dziecI z przedszkola w Kieźlinach przygotowały krótki występ artystyczny, aby uczcić Dzień Ziemi, który obchodzimy właśnie tego dnia.  Nagrody w imieniu naszej grupy odebrali Anielka, Nadia oraz Borys. Bardzo serdecznie dziękuję mamie Anielki oraz mamie Nadii za pomoc i udział w wyjeździe.

Marta Dwórznicka

 


 

 

„Ziemia, Księżyc, Słońce” - wizyta w Planetarium


21 kwietnia 2015 r. dzieci z grupy II wybrały się na seans filmowy do Planetarium, zatytułowany „Ziemia, Księżyc, Słońce”. Projekcja była bardzo ciekawa, dzieci dowiedziały się m.in. jak wygląda niebo nocą w czasie poszczególnych pór roku, dlaczego słońce i księżyc są widoczne jednocześnie w ciągu dnia, a także co to są gwiazdozbiory, droga mleczna oraz zaćmienie księżyca.

Marta Dwórznicka

 

 


 

Przygotowania do powitania wiosny w gr. II


W tym roku w gr. II postanowiliśmy powitać wiosnę wiosennym happeningiem. Na te okoliczność przygotowaliśmy wiosenne bukiety kwiatów. Z kolorowymi kwiatami wesoły korowód przewędrował  uliczkami w pobliżu przedszkola, zachęcając pobliskich mieszkańców do wspólnej radości towarzyszącej nowej  porze roku.

Maria Pytlakowska

 


Przedstawienie teatralne

 

20.04 dzieci oglądały przedstawienie teatralne pt.: "Egzamin z bezpieczeństwa tygrysa Benjamina", z którego dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa na nie czyhają oraz jak bezpiecznie zachowywać się w domu i na ulicy. Dzieci utrwaliły również znajomość numerów alarmowych.

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

 

"Fiku Miku w Teatrzyku"


17.04 dzieci z grupy III wzięły udział w V przeglądzie małych form teatralnych "Fiku Miku w Teatrzyku" organizowanym przez przedszkole Tempoo, Miejski Ośrodek Kultury i Olsztyński Teatr Lalek. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i przygotowanie pięknych strojów dzieci.

Nagrodą był pokaz naukowy "Fizyka dla smyka" ufundowany przez Akademię Nauk w Olsztynie.


Emilia Grzywacz

 

 


 

Spotkanie z Panią Muzyką

 

 

 


 

Spotkanie z Leśnikiem


Dnia 16 kwietnia grupa II i III miała spotkanie z panią leśnik, która z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej przedstawiła dzieciom przyrodę i mieszkańców lasu. Dzieci dowiedziały się jakie rośliny i zwierzęta można spotkać w lesie, a także jak należy się tam zachowywać. Na koniec swoją wiedzę dzieci mogły sprawdzić podczas rozwiązywania zagadek. Pani leśnik miała również dla dzieci pieczątki - muchomorki oraz kolorowanki.

Emilia Grzywacz

 

 

 

 


 

 

XIX Turnieju Tańca „Przedszkolak 2015”

 

Dnia 11 kwietnia 2015 roku sześcioro dzieci z naszego przedszkola wzięło udział w XIX Turnieju Tańca „Przedszkolak 2015”, który odbył się w Studiu Tańca Warszawska 66 Dance Station w Olsztynie. Tj. Justyna A., Daria P., Borys Z., Ala J., Michał M., Marysia Z. zaprezentowali swoje umiejętności, które nabyli w ciągu ostatnich miesięcy nauki tańca. Turniej uświetniły występy pokazowych tancerzy solistów, par oraz zespołów ze Szkoły Tańca i Wdzięku B&W Przemienieccy w Olsztynie. Nasi tancerze zaprezentowali wysoki poziom taneczny, który został nagrodzony medalami.

 

 


 

 

 

Konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną rozstrzygnięty!


10 kwietnia rozstrzygnięto Międzyprzedszkolny Konkurs Plastyczny „Origami płaskie z kół- wielkanocna kartka pocztowa”. Organizatorem konkursu było Przedszkole Miejskie Nr 5.

Główne cele konkursu to: podtrzymywanie polskich tradycji związanych ze Świętami, umiejętne zaprezentowanie techniki plastycznej- płaskiego orgiami oraz rozwijanie dziecięcej kreatywności.


Prace były oceniane w następujących kategoriach wiekowych:
- dzieci młodsze 3 - 4 latki
- dzieci starsze 5 - 6 latki

Jury miało duży problem z wyłonieniem najlepszych kartek, ponieważ wszystkie prace były wyjątkowe, oryginalne, wykonane z dużym zaangażowaniem i zasługiwały na główne miejsce. Niestety nagrody mogą zostać przyznane tylko trzy (w każdej kategorii wiekowej).
Przy ocenie jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania oraz walory estetyczne i pomysłowość nadsyłanych prac.

Zostali wyłonieni zwycięscy:

- dzieci młodsze 3 - 4 latki

I miejsce: Lena Rybicka – Przedszkole Miejskie Nr 19 w Olsztynie
II miejsce: Magdalena Borkowska- Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Olsztynie
III miejsce: Dominik Kuczmarski- Przedszkole Miejskie Nr 13 w Olsztynie

- dzieci starsze 5 - 6 latki

I miejsce: Nadia Słodownik- Przedszkole Miejskie w Olsztynku
II miejsce: Zofia Starzyk- Przedszkole Miejskie Nr 2 w Olsztynie
III miejsce: Mateusz Natucki- Przedszkole Miejskie Nr 5 w Olsztynie

Na szczególne wyróżnienie zasługują prace:

Dominika Osiecka - Przedszkole Niepubliczne „Nutka” w Olsztynie
Aleksandra Nakielska - Przedszkole Miejskie Nr 13 w Olsztynie
Łukasz Zaleski - Przedszkole Miejskie Nr 5 w Olsztynie

Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie!

Gratulujemy oraz życzymy kolejnych sukcesów!

Nagrody za zajęcia I, II i III miejsca, dyplomy dla zwycięzców oraz dzieci wyróżnionych wyślemy pocztą.

 

Tekst zamieszczony powyżej pochodzi ze strony internetowej Przedszkola Miejskiego Nr 5 w Olsztynie.

Źródło: http://pm5.olsztyn.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=464:najpiekniejsza-kartka-wielkanocna-konkurs&catid=39:struktura

 

Serdeczne gratulacje składamy naszej podopiecznej Zosi Starzyk z grupy drugiej za zajęcie II miejsca w kategorii dzieci 5-6 letnich

 

 

 

 

 


 

 

 

Dnia 8 kwietnia podczas odpoczynku odwiedziła grupę III pani z Biblioteki Miejskiej nr 4, która przeczytała dzieciom opowiadanie o tematyce wielkanocnej, pt.  "Pewnie, że Lotta jest wspaniałym dzieckiem?" A. Lindgrena.

 

Emilia Grzywacz

 

 

 Konkurs plastyczny „Skrzydlaci przyjaciele"

 

„Skrzydlaci przyjaciele ” to Międzynarodowy XIII Konkurs Plastyczny, którego organizatorem było Przedszkole Samorządowe nr 64 „Akademia Jasia i Małgosi” w Białymstoku.

Celem konkursu było miedzy innymi :

- zdobywanie wiedzy na temat życia ptaków,

- propagowanie świadomej idei ochrony ptaków,

- odkrywanie i promowanie dziecięcych uzdolnień plastycznych.

W konkursie udział wzięły dzieci z grupy II i III. Pod koniec marca wykonały one prace plastyczne z zastosowaniem różnych technik. Na konkurs wysłano:

- dwie prace z grupy II ( ich autorami byli Borys Z. i Aniela K.);

- trzy prace z grupy III ( ich autorami byli Laura Ch., Artur W., Justyna A.).

Romana Bałazy

 

 

 

 


 

 

 

Warsztaty w Muzeum Warmii i Mazur

 

26 marca dzieci z grupy III wzięły udział w warsztatach Wielkanocnych organizowanych w Muzeum Warmii i Mazur. Dzieci dowiedziały się jak dawniej obchodzono Święta Wielkanocne oraz jakie były zwyczaje i obrzędy a także wykonały "Wielkanocnego zajączka".

 

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

Warsztaty Wielkanocne w grupie II


26 marca 2015 roku odbyły się w grupie II warsztaty wielkanocne, na których dzieci z rodzicami ozdabiali jajka wielkanocne. Atrakcją oraz ciekawostką okazały się specjalne farby do malowania jajek, dzięki którym można było stworzyć pięknie pomalowane „marmurkowe” pisanki.

Marta Dwórznicka

 

 

 

 


 

Warsztaty Wielkanocne w grupie III

 

25 marca w grupie III odbyły się warsztaty Wielkanocne pt. "Kartka wielkanocna", na których rodzice ze swoimi dziećmi wykonali piękne kartki świąteczne. Oprócz wykonania kartek dzieci i rodzice mogli spędzić wspólnie czas.

 

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

 

Złoty Kurczak


W poniedziałek 23 marca gościliśmy grupę aktorów teatru lalek Fraszka z Warszawy. Aktorzy przedstawili nam spektakl pt. "Złoty kurczak" - historię kurczaka, którego jako jajko, wilk za namową lisa porwał z kurnika.

 

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

 

Witamy wiosnę

 

W piątek 20.03 dzieci z naszego przedszkola żegnały zimę i witały wiosnę. Na zajęciach wykonaliśmy ozdoby: kwiaty z bibuły, opaski, wstążki. Idąc ulicami osiedla śpiewaliśmy i graliśmy na instrumentach. Po powrocie bawiliśmy się  w ogrodzie przedszkolnym i obserwowaliśmy zaćmienie słońca.

Emilia Grzywacz

 

 


 

Wizyta w Urzędzie Statystycznym


Dnia 18 marca 2015 roku dzieci z grupy III wybrały się do Urzędu Statystycznego w Olsztynie na spotkanie z okazji obchodzonego dnia 9 marca Dnia Statystki Polskiej. Pani Agnieszka, mama Franka z pierwszej grupy, która zorganizowała i poprowadziła spotkanie opowiedziała dzieciom o pracy w urzędzie i pozwoliła im samym być przez chwilę pracownikami urzędu. Dzieci z pomocą komputerów liczyły zabawki, pojazdy, a także przybory szkolne. Dzieci były zafascynowane, szczęśliwe i zadowolone z możliwości spotkania. Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzony czas a także za wspaniałe upominki.

Emilia Grzywacz

 

 


 

 

Święto morza w przedszkolu

17.03.2015r.


Po raz pierwszy obchodziliśmy w naszym przedszkolu uroczyście Światowy Dzień Morza. Tego dnia obowiązywały stroje w kolorze niebieskim. Dzieci  z grupy najmłodszej reprezentowały rybki a średniaki  fale. Zanim nastąpił czas  zabawy powstał wspólnymi siłami ogromny ocean wypełniony rybami,  meduzami, wodorostami po którym pływały statki. Później były pląsy  przy muzyce szantowej, zabawy z piratami, a na koniec odbył się quiz z wiedzy o morzu. Rywalizacja była wyrównana, i choć starszacy byli minimalnie lepsi od średniaków to i tak nagrodzone zostały obie grupy.

Maria Pytlakowska

 

 


 

 

"Uroki lasu"

 

Dzieci biorą udział w różnego rodzaju konkursach. Jednym z nich był konkurs plastyczny "Uroki lasu" organizowany przez Przedszkole nr 6 "Pod Zielonym Parasolem" w Morągu pod patronatem Burmistrza Morąga, Nadleśnictwa Dobrocin oraz Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie. W konkursie wzięła udział praca wykonana przez Marysię z grupy III.

Emilia Grzywacz


 

 


 

 

Wyjazd do Olsztyńskiego Teatru Lalek na spektakl „DoMY


Dnia 23 lutego 2015 r. dzieci z grupy II i III ponownie były w ,,Olsztyńskim Teatrze Lalek” tym razem na  przedstawieniu pt. ,,DoMy”.  Był to bardzo interesujący spektakl, podczas którego aktorzy wchodzili w interakcje z młodymi miłośnikami sztuki teatralnej. W trakcie spektaklu na oczach widzów powstawały domy, nawiązywały się relacje pomiędzy ich  mieszkańcami, ujawniały się relacje, tworzyła się teraźniejszość i odżywała przeszłość. Dzieci bardzo żywo reagowały na pytania, które padały ze sceny, z niektórymi scenami mocno się utożsamiały, koniecznie chciały przepędzić z domów "zło" ale co najważniejsze spektakl mocno podkreślał wagę  naszego miejsca na ziemi czyli rodzinnego DOMU. Pięknie zagrany, w cudownej  oprawie scenograficznej, bogatej stylistyce dźwiękowej, rozbłyskający bogactwem efektów świetlnych i co najważniejsze zawierający mądre przesłanie spektakl sprawił dzieciom i dorosłym prawdziwą przyjemność. W tym miejscu szczególne podziękowania składamy mamie Tobiasza, która była inicjatorką naszego wyjazdu do teatru.

Maria Pytlakowska

 


 

 

Mniej , więcej, równo……

To kolejne zabawy z matematyki,  dzięki którym dzieci miały okazję tworzyć zbiory równo i nierówno liczne i poprawnie układać pomiędzy nimi znaki. Okazało się, że to wcale nie takie trudne bo ,,pyszczek łakomego pieska ” zawsze otwiera się tam gdzie jest więcej…. W tej zabawie nie tylko utrwalaliśmy cyfry, przeliczaliśmy elementy ale również w praktyce przekonywaliśmy się co to znaczy kiedy jest nierówno.

Maria Pytlakowska

 

 


 

 

Zimowe zabawy


Śniegu w tym roku było mało ale dzieci z grupy III zdążyły choć trochę go wykorzystać. Lepiliśmy bałwana, urządzaliśmy bitwy na śnieżki, dzieci zjeżdżały na jabłuszkach. Zabawa była bardzo udana, a dzieci ciężko było namówić do powrotu do przedszkola.

Emilia Grzywacz

 

 


 

 

Olsztyńskie Pięciolatki Segregują Odpadki


Dnia 18 lutego w grupie II odbyły się zajęcia z cyklu Olsztyńskie Pięciolatki Segregują Odpadki, które poprowadziła p. Anna Zalewska. Na  to spotkanie dzieci przygotowały zbiór różnorodnych odpadów, które wylądowały w jednym wielkim worku. Zanim jednak rozpoczęliśmy segregowanie dwie pacynki opowiadały dzieciom o śmieciach, które piętrzą się wokół nas i są bardzo niebezpieczne dla naszego środowiska. Aby tego uniknąć należy posiąść umiejętność prawidłowej segregacji odpadów, które w późniejszym  czasie mogą być powtórnie wykorzystane. Podczas praktycznego działania  okazało się, że nie jest to czynność aż tak bardzo trudna  i po chwili duży wór został odpowiednio uporządkowany, a dzieci na koniec wzięły udział w quizie podsumowującym zdobytą wiedzę. Dzieci losowały pytania a każda poprawna odpowiedź nagradzana była pamiątkowym znaczkiem. Następnym etapem realizowanego projektu będzie wycieczka do Olsztyńskiego Zakładu Komunalnego gdzie dzieci zobaczą dalszy proces obróbki odpadów.

Maria Pytlakowska

 

 


 

 

Dzień Babci i Dziadka w grupie III

 

23 stycznia odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka. W grupie III wszystkich zebranych przywitał Pan Dyrektor. Następnie dzieci przedstawiły dziadkom swoje umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie. Oklaskom nie było końca. Po występach dzieci zaprosiły dziadków na mały poczęstunek.

Emilia Grzywacz

 

 


 

Konkurs „Pójdźmy wszyscy do stajenki…”


16.01. dzieci z grupy III wzięły udział w konkursie organizowanym przez Niepubliczne Przedszkole im. Św. Rodziny pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki…”. Dziękujemy rodzicom za pomoc w przygotowaniach. Grupa otrzymała wyróżnienie, a Olga i Zuzia B. wyróżnienia indywidualne.

 

 

Emilia Grzywacz

 

 


 

 

Zajęcia otwarte dla rodziców

„Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?”

18.12.2014r.

 

 

 


 

 

Wigilijne spotkanie opłatkowe

16.12.2014r.


 

 


 

 

Dnia 16 grudnia 2014r. podczas spotkania wigilijnego Pani Hanna Schilling – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii Nr 4 w Olsztynie przelazła całej społeczności przedszkolnej

 

Certyfikat: „Tu się czyta – miejsce przyjazne czytaniu”

 

 

Akcja Olsztyn czyta to nowatorski projekt, którego głównym celem jest wykreowanie mody na czytanie.

Ogromnie cieszymy się, że nasze działania podejmowane w ramach ww. akcji zostały docenione i nagrodzone.

 

 Z matematyką na wesoło

Układamy gry…. czyli nasze pierwsze  gry ,,ściganki” – to nie tylko doskonała zabawa ,ale również doskonalenie umiejętności matematycznych, społecznych i emocjonalnych.  Najpierw wspólna zabawa a później już można było sobie ułożyć grę  według własnego projektu.

Maria Pytlakowska

 

 


 

 

15.12.2014r.

 

 

Dnia 12 grudnia 2014 r. odbył się finał konkursu „BATERIE NA WAGĘ CZYSTEGO ŚRODOWISKA” upowszechniający prawidłowe postępowanie ze zużytymi bateriami i akumulatorami w ramach publicznej kampanii edukacyjnej Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Na uroczystej gali podsumowującej kampanię edukacyjną dotyczącą zbiórki zużytych baterii w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim  w Olsztynie zwycięzcy otrzymali nagrody, zaś wszyscy uczestniczy konkursu atrakcyjne upominki. Przedszkola otrzymały zestawy muzyczne oraz zestawy gier dydaktycznych. Wszystkim rodzicom, oraz dzieciom, którzy włączyli się w naszą zbiórkę serdecznie dziękujemy.

 

 

 


 

 

Spotkania z "Panią Muzyką"

15.12.2014 r.

 

Mikołajkowo – kolędowe spotkanie z Panią Muzyką”

 

Audycja muzyczna Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie

 „Czyste powietrze wokół nas”

 

Na przełomie listopada i grudnia w grupie III realizowany był program „Czyste powietrze wokół nas”, który jest organizowany przez Sekcję Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olsztynie. Głównym celem programu było zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Realizacja programu polegała na realizacji pięciu zajęć skierowanych do dzieci, które zatytułowane były: „Wycieczka”, „Co i dlaczego dymi?”, „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?”, „Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?”, „Jak unikać dymu papierosowego?”.

 

 

 


 

 

Mikołajki


W tym roku nie czekaliśmy na Św. Mikołaja lecz poszliśmy go szukać. Pomysł był udany, ponieważ spotkaliśmy go w lesie niedaleko przedszkola. Dzieci bardzo się ucieszyły i zaprosiły do przedszkola, aby przekazać mu wcześniej narysowane listy, na których były narysowane prezenty, jakie chciałyby dostać. Śpiewaliśmy Mikołajowi piosenki, a każde dziecko mogło powiedzieć mu o czym marzy. Zostawił również w każdej grupie słodkie upominki. Wizyta nie trwała długo ale dzieci na pewno zapamiętają ją bardzo długo.

 

Emilia Grzywacz

 

 


 

Warsztaty rodzinne w grupie III


04.12.2014r. w grupie III odbyły się warsztaty rodzinne. Rodzice wraz z dziećmi wykonywali ręcznie bombki choinkowe. Czas mijał nam przyjemnie na wykonaniu bombek,  rozmowie oraz słuchaniu kolęd. Wszystkie bombki można było oglądać na naszej grupowej tablicy. Dziękujemy wszystkim przybyłym rodzicom za wspólnie spędzony czas.

 

Emilia Grzywacz

 


 

 

Warsztaty rodzinne w grupie I


 

 


 

 

Dnia 4.12.2014r. grupę III odwiedziły pani Aneta i pani Natalia – studentki Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, bawiliśmy się w świąteczne zabawy, odgadywaliśmy świąteczne zagadki a także wykonaliśmy kartki świąteczne, które powiesiliśmy w korytarzu naszego przedszkola. Na koniec dzieci otrzymały świąteczne smakołyki i zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Za wspólną zabawę dziękujemy!!!

 

Emilia Grzywacz

 


 

 

Święta tuż, tuż…


2.12.2014r. uczestniczyliśmy w inscenizacji mikołajkowej pt. „Święta tuż, tuż…” w wykonaniu Teatru Duet. Dzieci poznały historię Św. Mikołaja a także uczestniczyły w różnych zabawach z udziałem Świętego Mikołaja oraz jego elfa.

 

Emilia Grzywacz

 


 

 

Wizyta w Teatrze Lalek


28.11.2014r. dzieci z grupy II i III były w teatrze lalek na przedstawieniu pt. „Przygody Sindbada Żeglarza”. Sindbad to współczesny, młody bohater, który dzięki lekturze książki, wyrusza w wędrówkę po lądach, wyspach, morzach i oceanach. Bohater przeżywa wiele niesamowitych przygód. Rzucony zostaje w ciąg ciekawych, fascynujących, ale i niebezpiecznych podróży. W trakcie tych wojaży ma okazję zakosztować trudnego marynarskiego życia na statku, zmierzyć się z magią, potworami i czarem pięknych księżniczek, a także ze swoimi słabościami i lękami, kształtując w ten sposób swój charakter. Z każdej opresji udaje mu się jednak wyjść cało, dzięki wrodzonej inteligencji i odrobinie szczęścia.  Oprócz aktorów na scenie pojawiły się też kukiełki a także różne rekwizyty. Wszyscy byli zadowoleni z wyjazdu.

 

Emilia Grzywacz

 

 


 

 

Andrzejki


29.11. dzieci wszystkich grup obchodziły Andrzejki. Nie zabrakło wróżb oraz słodkiego poczęstunku. W grupie III dzieci losowały imię przyszłego męża/żony, zawód jaki będą wykonywać, przechodziły  pod liną a także ustawiały kapcie jeden za drugim w stronę drzwi. Nie zabrakło również tańców i zabaw przy muzyce.

 

Emilia Grzywacz

 

 

 


 

Spotkania z "Panią Muzyką"

26.11.2014 r.

 

„Tańczą palce po strunach – tańce różnych narodów”

 

Audycja muzyczna Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie

 

 

 


 

 

Święto Pluszowego Misia


25.11.2014r. obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły swoje ulubione maskotki, książeczki o misiach a niektóre dzieci przebrały się w strój misia. Dzieci poznały historię pluszowego misia, bawiły się z misiami przy muzyce a nawet częstowały ciasteczkami w kształcie misia.

 

Emilia Grzywacz

 

 DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA


Dnia 14 listopada 2014 roku cała społeczność przedszkolna uczestniczyła w obchodach Dnia Czystego Powietrza, którego pomysłodawcą jest Fundacja Ekologiczna Arka. Tego dnia przedszkolaki uczestniczyły w  happeningu, który miał na celu uświadomienie innych, że paląc śmieci trują powietrze, którym oddychamy, co ma zły wpływ na rozwój dzieci oraz nasze samopoczucie.

 

 

 


 

„Tato i Jasiek” – interaktywne przedstawienie dla dzieci o aktywności fizycznej, rodzinie i wytrwałości w osiąganiu celów.


14. listopada nasze przedszkole odwiedziła grupa ARTOM, która przedstawiła nam spektakl pt. „Tato i Jasiek”. Przedstawienie opowiadało o rodzinie, w której tato postanowił poprawić swój stan zdrowia uprawiając sport. Do biegania w parku przyłączył się syn Jasio oraz dziadek, któremu niestety nie wyszło to na zdrowie. Historia opowiada o relacjach rodzinnych, które umacniają się przy wspólnych zainteresowaniach.

 

Emilia Grzywacz

 

 


 

14.11.2014r.

 

 

 

W listopadzie dzieci z grupy III brały udział w akcji „Kotylion dla żołnierza”, organizowanej przez Polskie Radio, Warmińsko - Mazurskie Kuratorium Oświaty oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w związku ze Świętem Niepodległości. Każde dziecko zrobiło swój kotylion ale zrobiliśmy też jeden wspólny. Jak dowiedzieliśmy się później wszystkie wykonane przez nas kotyliony trafiły do żołnierzy, przebywających  na misji zagranicznej w Afganistanie.

 

 

 

 

 

 


 

 

 

W listopadzie dzieci z grupy III brały udział w akcji „Kotylion dla żołnierza”. Każde dziecko zrobiło swój kotylion ale zrobiliśmy też jeden wspólny. Jak dowiedzieliśmy się później wszystkie wykonane przez nas kotyliony trafiły do żołnierzy, przebywających  na misji zagranicznej w Afganistanie.

 

 

 


 

Spotkania z "Panią Muzyką"

26.11.2014 r.

 

„Warmia i Mazury folklorem podszyta - 2014 Rok Kolberga”


Audycja muzyczna Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie

 

 


 

28.10.2014 - Pasowanie na Przedszkolaka


 

 

 


 

Poznajemy herb Olsztyna (z inicjatywy rodzica) - 20.10.2014


Dzieci z grupy I poznawały herb Olsztyna.

 

 

 

 


 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej


W naszym przedszkolu 14 października obchodziliśmy uroczystość Dnia Edukacji Narodowej potocznie zwanym Dniem Nauczyciela. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem pana Dyrektora. Każda grupa zaprezentowała krótki utwór z okazji dzisiejszego święta. Na koniec wszyscy zjedliśmy pyszny tort.

 

Emilia Grzywacz

 

 


 

 

„Król Bocian” – przedstawienie teatralne

w wykonaniu Teatru Narwal

 

13 października dzieci z naszego przedszkola obejrzały przedstawienie teatralne zatytułowane „Król Bocian”. Opowiada ono o pewnym królu, który za sprawą chytrego czarnoksiężnika zostaje zamieniony w bociana. Jako bocian może spojrzeć na swoje rządy z innej perspektywy. Okazuje się, że jego królestwo  z lotu ptaka wygląda bardzo źle – władca nie cieszy się uznaniem, a królestwo tonie w śmieciach. Wszystko to za sprawą lenistwa i opieszałości króla. Król zrozumiał swój błąd i prosi dzieci o pomoc w posprzątaniu królestwa.

Marta Dwórznicka

 

 


 

 

Spacer Maluchów


Dnia 10.10.2015 dzieci z grupy I pierwszy raz wyszły na spacer aby podziwiać jesienny krajobraz wokół jeziora Długiego.

 


 

Spotkanie z przedstawicielami

Związku Harcerstwa Polskiego

 

4 października 2014 roku dzieci z najstarszej grupy uczestniczyły w spotkaniu z zuchami ze Związku Harcerstwa Polskiego. Podczas spotkania przedstawiciele ZHP zachęcali dzieci do przyłączenia się do gromady zuchowej, która będzie spotykała się w Szkole Podstawowej Nr 7 w Olsztynie.

 

 


 

 

Święto Ziemniaka


Korzystając z pięknej pogody dnia 01.10. obchodziliśmy w przedszkolu Święto Ziemniaka. Oprócz jedzenia pieczonych ziemniaków dzieci robiły ziemniaczane pieczątki  oraz zwierzęta i figurki z ziemniaków. Wszystkim pracom towarzyszyły rozmowy na temat ziemniaka i możliwości jego wykorzystania, a także wspaniała zabawa.

 

 

Emilia Grzywacz


 

Dnia 30 września 2014 roku ustanowiliśmy

REKORD GUiNNESSA

w kategorii:

„największa liczba dzieci szczotkujących razem zęby” !


 

Kolejny raz nasze przedszkolaki uczestniczyły w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Zdrowotnej ,,Akademia Aquafresh” jako odpowiedź na problem próchnicy zębów wśród dzieci. Program realizowany we wszystkich grupach wiekowych (75 dzieci) we wrześniu 2014 r. przy współpracy z rodzicami, którzy zaopatrzyli dzieci w niezbędne przybory.

Pragniemy już od najmłodszych lat uczyć dzieci wspólnie z mieszkańcami Pastusiowej Krainy jak prawidłowo dbać o zęby i jak walczyć z ,,Robaczkiem – Próchniaczkiem”. Dzieci poznawały nowe wiadomości na temat higieny jamy ustnej, np. czym jest próchnica i co należy zrobić aby jej uniknąć. Celem programu jest również wyrobienie nawyków regularnego i prawidłowego mycia zębów.

W tegorocznej edycji Akademii Aquafresh ustanowiliśmy Rekord Guinnesa w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie. 30. IX. 2014r. o godz. 12 00 rozpoczęło się wielkie szczotkowanie! To było ciekawe doświadczenie i wspaniała zabawa!

Maria Gutowska

 


 

Spotkania z "Panią Muzyką"

24.09.2014 r.

 

„Jesienne muzykowanie”

 

Audycja muzyczna Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie

 

 

 


 

 

Przedszkolaki uczestniczą w Olsztyńskich Dniach Nauki


W ramach Olsztyńskich Dni Nauki dnia 25.09. dzieci z grupy II i III odwiedziły Bibliotekę Uniwersytecką, w której odbyły się zajęcia pt.: Muzyka w zasięgu ręki. Cyfrowe narzędzia kreacji dźwięku. Wykładowca Instytutu muzyki UWM pokazał nam jak tablet, telefon czy komputer może zmienić się w instrument muzyczny a nawet małe studio nagrań.

 

Emilia Grzywacz

 


 

 

Sprzątanie świata


W dniu 22.09 dzieci z grupy II i III wybrały się w okolice przedszkola na sprzątanie świata. Dzieci nie mogły uwierzyć, że aż tyle śmieci leży w pobliskim lesie. Podczas spaceru dzieci miały również okazję zobaczyć las jesienią i zaobserwować zmiany, jakie dokonały się w przyrodzie.

Emilia Grzywacz

 


 

 

Święto Przedszkolaka


Dnia 19.09 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Przedszkolaka. Wszystkie dzieci wspólnie bawiły się przy muzyce a dzieci, które się przebrały mogły zaprezentować swoje stroje.

Emilia Grzywacz

 

 

 


19.09.2014r.

 

Dnia 16 września 2014 miało miejsce posiedzenie członków Kapituły Programu Szkoły dla Ekorozwoju, która zatwierdziła ocenę aplikacji o certyfikaty Zielonej Flagi i Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej, nadesłanych przez szkoły i przedszkola za rok szkolny 2013/2014. Decyzją Kapituły Programowej nasze przedszkole drugi rok z rzędu otrzymało międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi.

 

 

 

 

 


 

 

Witamy po wakacyjnej przerwie

 

 

Rok szkolny 2014/2015 rozpoczęliśmy 1 września. Od samego rana w przedszkolu panował wielki gwar. Dla jednych dzieci dzień ten był jednym z najtrudniejszych dni, ponieważ po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Pozostałe z uśmiechem wracały do swoich grup po wakacyjnej przerwie, stęsknione za swoimi przyjaciółmi.

 

Niech cytat Roberta Fulghum:

"Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu
- o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć,

odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat"

przyświeca naszej edukacji przedszkolnej, tak by nasi wychowankowie w przyszłości wspominając przedszkole posłużyli się powyższymi słowami.

 

Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzę wszystkim dzieciom, rodzicom, pracownikom jak najwięcej radości i satysfakcji z  osiągnięć własnych oraz sukcesów przedszkolaków.

 

Przemysław Fabisiak

 
Przedszkole miejskie nr 2 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2010