Home Z życia przedszkola Rok szkolny 2009/2010
Rok szkolny 2009/2010 PDF Drukuj Email

 

 

25.06.2010 - Spotkanie ze Strażakami

 

 


 


 

13.06.2010 – XIV Turniej Tańca Towarzyskiego

„Przedszkolak 2010”

 

Organizator: Szkoła Tańca i Wdzięku B&W Przemienieccy.

Miejsce: hala  widowiskowo-sportowa Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie w Kortowie.

Czas: godz. 15.30 – 18.00

O godz. 16 na parkiet  w strojach galowych (dziewczynki: piękne suknie lub spódniczki i bluzeczki,  chłopcy: długie spodnie,  biała koszula, muszka lub krawat) z numerami startowymi wkroczyła najliczniejsza reprezentacja  - dzieci z naszego przedszkola, prowadzona przez  trenerkę Panią Magdalenę Przyborowską. Po przywitaniu wszystkich uczestników przez organizatorów i przedstawieniu jury rozpoczęły się zmagania taneczne przedszkolaków: Foxtrot, Samba, Disco Solo, Polka. Wspaniały nastrój, wspaniała zabawa, niepowtarzalne wrażenia i ten niezapomniany moment oczekiwania na werdykt jury. Ostatecznie wszyscy uczestnicy „Turnieju”  wytańczyli I miejsce, otrzymali medale, a przedszkole przepiękną Statuetkę. Był również czas na „sesję zdjęciową” najmłodszych mistrzów parkietu.

Maria Mizerek

 

 


 

11 VI 2010 „Pożegnanie przedszkola - Zielona noc”


11 VI 2010 w grupie III odbyła się uroczystość „Pożegnanie przedszkola ” połączona z „Zielną nocą” . Po raz pierwszy zdarzyło się , że z przedszkolem  żegnało się tylko dziewięcioro dzieci.

Odświętnie ubrane i przejęte przedszkolaki oraz ich rodzice przybyli do przedszkola późnym popołudniem. Uroczystość rozpoczęła krótkim powitaniem Pani  Dyrektor. Następnie dzieci zaprezentowały zgromadzonym gościom przedstawienie „Brzydkie Kaczątko”, które nagrodzono  gromkimi brawami domagając się bisów. Kolejnym punktem uroczystości  był występ  artystyczny , na który składały się piosenki o pożegnaniu przedszkola i nadchodzących wakacjach oraz wiązanka zabaw i piosenek z regionu Warmii. Oficjalną część uroczystości  zakończyło wręczenie dzieciom  dyplomów ukończenia przedszkola pamiątkowego tablo i drobnych upominków.

Po tak dużej dawce doznań artystycznych z wielką ochotą i w doskonałych humorach przystąpiono do konsumpcji  przygotowanych z pomocą rodziców różnych smakołyków ( mięso z grilla, pyszne sałatki i ciasta, owoce, drobne słodycze ). Czas na wspólnych rozmowach i zabawach przy muzyce minął bardzo szybko i nadeszła pora na pożegnanie rodziców z dziećmi. Wszyscy  dzielnie znieśli moment rozstania. Dzieci przed udaniem się na spoczynek mogły jeszcze się pobawić i pooglądać filmy animowane.

Noc minęła spokojnie. Pełna wrażeń impreza została zakończona wspólnym śniadaniem, po którym dzieci wróciły z rodzicami do swoich domów.

R. Bałazy

 


 

EKO - puzzle i Ogólnopolski Dzień Recyklingu

 

Na trasie EKO – puzzli promującej Ogólnopolski Dzień Recyklingu nie mogło zabraknąć naszego przedszkola posiadającego tytuł: Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Akcja dotycząca zwrócenia uwagi na właściwą gospodarkę odpadami i recykling organizowana jest w dniach 31 maja – 15 czerwca przez Fundację Ekologiczną Arka na terenie całego kraju. Dnia 10 czerwca 2010 roku trasa EKO-puzzli zawitała do Olsztyna. Impreza odbyła się na Targu Rybnym i rozpoczęła się od widowiskowego układania ogromnych EKO-puzzli, które po ułożeniu zajęły powierzchnię o wymiarach 7 m. x 7 m. Trasa EKO – puzzli promuje Ogólnopolski Dzień Recyklingu, który Fundacja Ekologiczna ARKA ustanowiła na dzień 15 czerwca. Obie akcje są częścią kampanii „Kwiaty zamiast śmieci” prowadzonej pod honorowym patronatem Ministerstwa Środowiska oraz Prezydentów miast: Poznania, Krakowa, Łodzi, Bydgoszczy, Olsztyna, Wrocławia, Katowic, Opola i Kielc.

Podczas spaceru po starówce udało nam się również odwiedzić Zamek Kapituły Warmińskiej, Bazylikę Mniejszą oraz kawiarenkę, w której ochłodziliśmy się pysznymi lodami.

Polecamy artykuł znajdujący się na stronie internetowej Gazety Olsztyńskiej zatytułowany: Ekologiczna układanka na Starym Mieście:

http://olsztyn.wm.pl/Ekologiczna-ukladanka-na-Starym-Miescie-,97662

Przemysław Fabisiak


 

 


 

Dzień Dziecka w grupie II

 

Dnia 31 maja 2010 roku grupa dzieci 4-5 letnich wybrała się do restauracji Przystań znajdującej się nad jeziorem Krzywym. Dzieci zwiedziły restaurację, najbardziej zachwyciły je wielkie ryby pływające w akwariach. W restauracji przygotowano również dla dzieci słodki poczęstunek z okazji Dnia Dziecka, który przedszkolaki zjadły z wielkim apetytem. Na koniec wizyty dzieci wręczyły przedstawicielowi restauracji laurkę wykonaną z kamieni nazbieranych w pobliżu przedszkola wraz z podziękowaniem.

Poniedziałkowa wizyta w restauracji była tylko przedsmakiem do wtorkowej zabawy zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka w przedszkolu. Przedszkolaki bawiły się przy wesołych piosenkach z dziecięcego repertuaru, brały udział w konkursach, zabawach zręcznościowych oraz tanecznych, w których zdobywały medale i słodkie niespodzianki.

 

Przemysław Fabisiak


 


 

26.05.2010 - Festyn Rodzinny

 

 

 

 


 

 

Dzień Dobrych Uczynków 2010


Nasze przedszkole już po raz drugi wzięło udział w akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka pod tytułem „Dzień Dobrych Uczynków”. W związku z tym, tak jak w ubiegłym roku tydzień trwający od 17.05.2010r. do 21.05.2010r. ogłosiliśmy w naszej placówce „Tygodniem Dobrych Uczynków”. Podczas pierwszych dni „Tygodnia Dobrych Uczynków” nauczyciele w swoich grupach przeprowadzili zajęcia na temat czynienia dobra, pomocy innym oraz życzliwości. Głównym działaniem podjętym w ramach obchodów „Dnia Dobrych Uczynków” była zbiórka maskotek oraz książeczek o tematyce dziecięcej. Nasza akcja odbiła się szerokim echem wśród społeczności przedszkolnej. Dzieci wraz z rodzicami aktywnie zaangażowały się do czynienia dobra i nie było osoby, która przeszłaby obojętnie obok naszej zbiórki. Wszystkie zebrane pluszaki oraz książeczki przekazaliśmy do Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

W tym roku również przedszkole otrzymało wiele dobrych uczynków od wolontariuszy z firmy DB Schenker w ramach projektu „Zielony Czas Pomagania w DB Schenker”. Dzięki wsparciu finansowemu i pomocy wolontariuszy teren wokół placówki zmienił się nie do poznania dzięki zakupionym i posadzonym roślinom. Wolontariusze zorganizowali także rajd rowerowy, który odbył się wzdłuż jeziora Długiego, festyn rowerowy dla uczestników rajdu oraz wycieczkę dla wszystkich przedszkolaków do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur znajdującego się w Nadleśnictwie Kudypy.

O Dniu Dobrych Uczynków pisała również Gazetapl. Olsztyn w artykule Dzień dobrych uczynków. Zrób coś miłego dla innych:

http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,35189,7900904,Dzien_dobrych_uczynkow__Zrob_cos_milego_dla_innych.html

 

Przemysław Fabisiak

 


 

 

Wycieczka do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur


Dnia 25.05.2010r. dzieci z całego przedszkola wzięły udział w wycieczce zorganizowanej do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur im. Polskiego Towarzystwa Leśnego znajdującego się w Nadleśnictwie Kudypy. Podczas wycieczki dzieci odwiedziły między innymi dział flory polskiej, w którym zobaczyły kolekcję drzew i krzewów gatunków rodzimych występujących w Polsce. Widziały również kolekcję roślin zielnych charakterystycznych dla znajdujących się na terenie ogrodu dendrologicznego fragmentów zespołów leśnych i zbiorowisk roślinnych. Spacerowały Lasem naturalnym, który jest fragmentem wiekowego lasu naturalnego z drzewami pomnikowymi, w którym znajdują się tablice edukacyjne opisujące między innymi mieszkańców lasu. Przedszkolaki odwiedziły także miejsce, w którym rosną dwie sosny taborskie i dwa świerki istebniańskie. Wyrosły one z nasion poświęconych przez Benedykta XVI i posadzone zostały obok dębu Jana Pawła II. Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Zielony Czas Pomagania w DB Schenker” i w całości sfinansowana przez firmę DB Schenker.

Przemysław Fabisiak 

Tajemniczy Ekoogród i Zielony Rajd

 

Źródło: Teraz DB Schenker Magazyn dla pracowników, Nr. 6 (185) Czerwiec 2010

 

 


 

„Rajd Rowerowy”

 

Dnia 15.05.2010r. na terenie naszego przedszkola i nie tylko odbyło się nietypowe wydarzenie. Na terenie ogrodu przedszkolnego pojawiła się bardzo duża ilość rowerów. Wszystko związane było z organizacją „Rajdu Rowerowego” wzdłuż jeziora Długiego. Dzieci wraz z rodzicami pokonały krótką trasę, bo licząca zaledwie ok. 3 kilometrów. Podczas rajdu na twarzach dzieci oraz ich opiekunów widać było ogromną radość. Po rajdzie dla wszystkich uczestników zorganizowano rowerowy festyn, na którym rodzice i dzieci mogli posilić się ciepłymi kiełbaskami z grilla. Dla najmniejszych uczestników rajdu wręczono pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Cała impreza odbyła się dzięki wielkiemu zaangażowaniu Pani Ani Czyżewskiej – koordynatorce programu „Zielony Czas Pomagania w DB Schenker” oraz wolontariuszy z firmy DB Schenker. Był to pierwszy rajd rowerowy w naszym przedszkolu i mamy nadzieję, że nieostatni.

Nasze działania zostały zauważone przez organizatora kampanii „Rowerowa Szkoła”, rzecznika Prezydenta Miasta Olsztyn do spraw turystyki rowerowej Pana Mirosława Arczaka - przedstawiciela Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Młyn”:

http://www.rowerowy.olsztyn.pl/wydarzenia/142-rowerowe-przedszkole.html

Przemysław Fabisiak


  

Zakładamy „Zielony Zakątek” w ogrodzie przedszkolnym

 

Dnia 12.05.2010r. rozpoczęła się realizacja projektu „Zielony Czas Pomagania w DB Schenker”. W Środowe popołudnie wspólnie z rodzicami, dziećmi oraz wolontariuszami z firmy DB Schenker posadzono zakupione rośliny, które sfinansowane zostały przez firmę DB Schenker oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie z dofinansowania otrzymanego za pośrednictwem Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Posadzone krzewy, drzewka oraz kwiaty upiększyły cały teren wokół przedszkola oraz stworzyły „Zielony Zakątek”, w którym dzieci będą mogły prowadzić obserwacje przyrodnicze w bezpośrednim kontakcie z przyrodą.

Składamy serdeczne podziękowania wolontariuszom z firmy DB. Schenker oraz następującym rodzicom: Pani Julicie Targońskiej, Joannie Gołębiewskiej, Katarzynie Oniszczuk – Bączkiewicz, Beacie Barcikowskiej, Panu Romanowi Wołodkowicz, Tomaszowi Nojszewskiemu, Państwu Piskorskim oraz Pasławskim za pomoc przy sadzeniu zakupionych roślin.

Przemysław Fabisiak


 


 

,,W  200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina"

W tym roku po raz kolejny dzieci z grupy najstarszej wybrały się z wizytą do Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej. Tym razem na spotkanie z muzyką  Fryderyka Chopina. Wizytę poprzedził cykl zajęć przybliżający sylwetkę kompozytora  i fragmenty jego kompozycji. W trakcie pokazu multimedialnego dzieci miały okazję poznać świat w którym przyszło żyć i tworzyć kompozytorowi, jego inspiracje muzyczne  a także  ciekawe momenty z życia  pianisty. Szczególnie ciekawe dla  dzieci było dzieciństwo Frycka i jego najwcześniejsze kompozycje muzyczne. Starszaki słuchając muzyki opisywały jej charakter, wyrażały skojarzenia nadawały jej kolory. Na koniec obejrzały galerię prac zainspirowanych muzyką. Dziekując za interesujące spotkanie wręczyły prowadzącej własnoręcznie wykonaną laurkę.

Maria Pytlakowska

 

 


 

„Poznajemy ekologiczną Toyotę”

 

Dnia 7 maja 2010r. grupa II odwiedziła Autoryzowaną Stację Dealerską Toyoty znajdującą się przy Alei  Obrońców Tobruku 11 w Olsztynie. Przedszkolaki miały okazję zwiedzania salonu, znajdujących się tam samochodów oraz serwisu, w którym zobaczyły między innymi samochód od spodu. Porównywały bieżnik zużytej opony z nową, oglądały nowy i zużyty olej samochodowy, podglądały pracę mechaników samochodowych wśród, których wzbudzały radość. Po zwiedzeniu salonu i serwisu przedszkolaki odwiedziły ekologiczną myjnię samochodową, miejsce, w którym przechowywane są posegregowane odpady powstające w całym salonie. Jednak ogromne wrażenie na przedszkolakach zrobił samochód z napędem hybrydowym, do którego dzieci mogły wsiąść i usiąść za jego kierownicą. Na koniec spotkania czekała  na dzieci ogromna niespodzianka. Przedszkolaki otrzymały drobne upominki od przedstawicieli reprezentujących salon. Dzieci podziękowały za prezenty i wręczyły Panu Leszkowi oraz Panu Miłoszowi album zatytułowany „Mój ekologiczny samochód przyszłości”, w którym zaprezentowały swoje wizje ekologicznych samochodów przyszłości. Kto wie może kiedyś będziemy jeździć ekologicznym samochodem zaprojektowanym przez nasze przedszkolaki.

 

Nasze sprawozdanie z wizyty w salonie Toyoty zostało również zamieszczone na stronie Fundacji Partnerstwo dla Środowiska prowadzącej między innymi program „Szkoły dla Ekorozwoju”:

http://www.ekoszkola.pl/pl/blog/aktualnosci/2010/05/10/przedszkole-miejskie-nr-2-w-olsztynie-odbylo-wizyte-w-salonie-toyoty

oraz na stronie internetowej Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej działającego przy Warmińsko - Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie:

http://www.wmodn.olsztyn.pl/ocee/ocee8g.htm

Przemysław Fabisiak 

„Czytając Andersena”

 

Dnia 5.05.2010r. dzieci z grupy II wraz z nauczycielem wzięły udział w zajęciach edukacyjnych poprowadzonych przez Panią Sylwię Sawicką oraz Hannę Okońską w Warmińsko - Mazurskiej Bibliotece Pedagogicznej im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Podczas zajęć przedstawiono  przedszkolakom postać Hansa Christiana Andersena oraz jego twórczość. Zaprezentowano baśń zatytułowaną „Księżniczka na ziarnku grochu” z wykorzystaniem rekwizytów oraz prezentacji multimedialnej. Dzieci miały również okazję rozmowy na temat wartości przekazywanych przez baśnie. Na koniec panie bibliotekarki zachęcały dzieci by prosiły w domach rodziców o czytanie baśni, które odzwierciedlają ponadczasowe doświadczenia człowieka.

Przemysław Fabisiak

 


 

„Historia Pewnej Małej Księżniczki”


Dnia 30.04.2010r. dzieci z całego przedszkola wybrały się do Szkoły Podstawowej Nr 7 w Olsztynie na przedstawienie teatralne zatytułowane „Historia Pewnej Małej Księżniczki”. Gratulujemy wszystkim dzieciakom występującym w przedstawieniu. Występ zachwycił małych widzów, przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem oglądały wspaniałe przedstawienie. Składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie Pani Annie Stepanik oraz gratulacje za tak wspaniałe przygotowanie małych artystów.

Przemysław Fabisiak

 


 

WIOSENNE SPRZĄTANIE WARMII I MAZUR – 2010

„Chroniąc zająca dodajemy słońca”


To już po raz kolejny nasze przedszkole aktywnie włączyło się w Akcję Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur. Tak jak w ubiegłym roku wiosenne sprzątanie rozpoczął patrol ekologiczny. Został on zorganizowany bardzo wcześnie bo na początku marca. Jego celem była ocena stanu środowiska naturalnego przylegającego do przedszkola Lasu Miejskiego. Wynik naszych obserwacji był szokujący. Zaraz po wejściu do lasu dzieci zauważyły porozrzucane szklane butelki, kartony po sokach, plastikowe butelki. Idąc dalej okazało się, że topniejący śnieg odkrywa różnego rodzaju śmieci takie jak: folie, butelki po napojach, opakowania po słodyczach. Patrol uświadomił nas w tym, iż czeka nas dużo pracy podczas akcji „Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur”. Dlatego też po powrocie do przedszkola zabraliśmy się za gromadzenie rękawiczek, worków na śmieci oraz opracowanie mapy obejmującej teren sprzątania. Przed przystąpieniem do sprzątania przedszkolaki spotkały się z leśniczym na zajęciach zatytułowanych „Chroniąc zająca dodajemy słońca”. Spotkanie z leśniczym rozpoczęło się od wspólnej zabawy, która miała pomóc dzieciom w znalezieniu odpowiedzi na pytanie: Kim jest przybyły gość do przedszkola? Głównym celem spotkania z przedstawicielem Nadleśnictwa Kudypy było uświadomienie przedszkolakom jak ważne jest dbanie o środowisko naturalne. Szczególnie segregacja śmieci, wywóz śmieci wyłącznie na wysypiska lub do kontenerów oraz dbanie o czystość lasów. Nie zabrakło również rozmów na temat pracy leśniczego, drzew rosnących w polskich lasach, zasad prawidłowego zachowania się w lesie, zwierząt żyjących w lasach oraz śladach pozostawianych przez nie. Po takich przygotowaniach dnia 29 kwietnia 2010r. zabraliśmy się za sprzątanie terenu, który dzieci wyznaczyły podczas patrolu ekologicznego. Czyli najbliższego otoczenia naszego przedszkola: przylegającego Lasu Miejskiego oraz brzegu jeziora Długiego. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zapałem zabrały się za sprzątanie. Nasze worki bardzo szybko zapełniły się butelkami i kartonami po napojach, opakowaniami po słodyczach itp. Po powrocie na plac przedszkolny zebrane śmieci wyrzuciliśmy do specjalnych pojemników. Dzieci obiecały również, że nie będą nigdy wyrzucać śmieci w inne, niż do tego przeznaczone miejsca. A także zachęcą do takiego postępowania swoich  rówieśników.

Przemysław Fabisiak


 

 

 

"Światowy Dzień Wody"


"Pierwszy Dzień Wiosny"

 

 

 

Dnia 22 marca 2010r. witaliśmy Pierwszy Dzień Wiosny oraz obchodziliśmy Światowy Dzień Wody pod hasłem "Czysta Woda dla Zdrowego Świata". Tego dnia wszystkie dzieci i wszyscy pracownicy przyszli do przedszkola ubrani w stroje o odcieniu niebieskim. Zmienił się również wystrój naszych sal, opanowały je duże niebieskie krople wody. Podczas zajęć i zabaw rozmawialiśmy na temat sposobów i konieczności oszczędzania wody. Potwierdzaliśmy, że czysta woda jest życiem, a nasze życie zależy od tego jak dbamy o jej jakość. Bawiliśmy się przy piosenkach ekologicznych oraz śpiewaliśmy radosne piosenki witające wiosnę. Po wspólnej zabawie wyposażeni w grzechotki oraz kołatki wyszliśmy na spacer szukać pierwszych śladów wiosny. Podczas spaceru udało nam się znaleźć przebiśniegi, zawiązki krokusów oraz usłyszeć radosny śpiew ptaków. Wielce pobudzeni tymi spostrzeżeniami wróciliśmy do ogrodu przedszkolnego, gdzie dokonaliśmy symbolicznego pożegnania „Marzanny – złej zimowej Panny”. Teraz już nieco uspokojeni czekamy na dalsze wiadomości od wiosny, która w tym roku wyjątkowo opóźniła swoje przyjście.

Przemysław Fabisiak


 

„Pięciolatki segregują odpadki”

 

Dnia 5.03.2010r. dzieci z grupy II spotkały się z Panią Joanną Kierzkowską przedstawicielką Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie w ramach ekologicznego programu "Pięciolatki segregują odpadki". Podczas zajęć dzieci ugruntowały swoją wiedzę na temat surowców wtórnych, zasad selektywnej zbiórki odpadów, oznakowania poszczególnych pojemników na różne rodzaje odpadków. W trakcie spotkania przedszkolaki miały okazję rozmowy oraz zabawy z miśkiem Brzyśkiem, gry w domino, segregacji materiałów przeznaczonych do recyklingu, zanosząc je do pojemników o odpowiednim kolorze, oceny zachowań dzieci przedstawiających pozytywne i negatywne zachowania wobec środowiska naturalnego.

Przemysław Fabisiak

 
Przedszkole miejskie nr 2 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2010