Home Z życia przedszkola Rok szkolny 2018/2019
Rok szkolny 2018/2019 PDF Drukuj Email

 

 

Wycieczka na Dworzec Zachodni

31.05.2019r.

 

Marta Dwórznicka


 

 

DZIEŃ MAMY  I TATY - SKRZATY


29 maja w grupie SKRZATY  odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty, podczas której dzieci  zaprezentowały zaproszonym rodzicom program artystyczny. W ten sposób chciały podziękować rodzicom za miłość, cierpliwość i troskę.  Za swoje popisy przedszkolaki zostały nagrodzone burzą braw.
Po występie były życzenia, całusy, prezenty oraz wiele uśmiechów i radości. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na przepyszny tort.

 


Marta Rosińska, Romana Bałazy


 

DZIEŃ MAMY I TATY - GRUPA BIEDRONKI

 

Marta Dwórznicka


 

 


 

"Kto Ty jesteś? Polak mały!"- warsztaty w bibliotece ABECADŁO

Skrzaty


Marta Rosińska


"Wielkanoc, Wielkanoc jajka malowane

Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek"

Skrzaty poznają nowe techniki plastyczne

 

 

Marta Rosińska


Skrzaty piszą LISTY DLA ZIEMI

 

 

Marta Rosińska


 

"Czyste powietrze wokół nas"-

Skrzaty realizują program edukacji antytytoniowej

 

 

Marta Rosińska


 

WARSZTATY WIELKANOCNE W DOMU GAZETY OLSZTYŃSKIEJ

 

W piątek 12 kwietnia 2019 r. dzieci z grupy Skrzaty uczestniczyły w warsztatach „Wielkanoc na Warmii i Mazurach” organizowanych w Domu Gazety Olsztyńskiej. Podczas spotkania  dzieci dowiedziały się jakie zasady obowiązywały dawniej w Wielkim Poście, jak wyglądały obchody Niedzieli Palmowej, Wielkiego Tygodnia i w jaki sposób świętowano Wielkanoc na Warmii. Pani prowadząca warsztaty pokazała także dzieciom oryginalne eksponaty związane ze Świętami Wielkanocnymi: prawdziwe wielkanocne palmy, kołatkę, jajka zdobione różnymi technikami, Gaik- Maik oraz śmigusowo-dyngusowego kurka.

Podczas drugiej części warsztatów dzieci wykonywały własną ozdobę wielkanocną.

 

Marta Rosińska, Romana Bałazy


 

 

Wielkanoc w Bibliotece

9 kwiecień 2019r.

 

Marta Dwórznicka

 


 

 

Przedstawienie teatralne - Wiosenna opowieść

8.04.2019r.

 

Marta Dwórznicka

 

 

 


 

 

WARSZTATY GARNCARSKIE - SKRZATY


04.04.2019 r. dzieci z grupy Skrzaty uczestniczyły w warsztatach garncarskich, które zostały zorganizowane  w ramach projektu „Mały człowiek w wielkim świecie – wiem , rozumiem , szanuje.” Podczas trwania warsztatów dzieci dowiedziały się, jak w dawnych czasach wykonywano naczynia z gliny i, jakich narzędzi do tego używano. Z wielkim zainteresowaniem obserwowały proces toczenia dzbanka na kole garncarskim.

W dalszej części warsztatów, przy pomocy prostych narzędzi takich jak moździerz i żarna kamienne dzieci próbowały rozdrabniać i mielić ziarna zbóż.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki przystąpiły do samodzielnego lepienia z gliny wymyślonych przez siebie figurek, koszyczków, kubków itd.

Warsztaty przebiegały w swobodnej i miłej atmosferze i wszystkim dzieciom bardzo się podobały.

 

Marta Rosińska, Romana Bałazy

 

 


 

 

WARSZTATY GARNCARSKIE - GRUPA BIEDRONKI

 

Marta Dwórznicka

 

 


 

 

TURNIEJ SZACHOWY - 21 MARZEC 2019r.

 

Marta Dwórznicka

 


 

Wizyta Pań z Nadleśnictwa w Olsztynie

 

Które z drzew zaliczamy do liściastych, a które do iglastych? Po co rosną szyszki, kasztany? W jakim celu zwierzęta mają poroże? Czym różni się królik od zająca? Gdzie można robić ogniska? Jak zachowywać się gdy spotkamy młode zwierzęta i dlaczego nie wolno ich dotykać? Na te i wiele innych pytań odpowiedziały Panie pracujące w Nadleśnictwie w Olsztynie przychodząc do przedszkolaków 13 marca. Przedszkolaki ze wszystkich grup oprócz zdobycia ciekawych informacji otrzymały również kolorowanki. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały Paniom i zgodnie rzekły "Do widzenia DO MIŁEGO ZOBACZENIA" :)

 

 

Sylwia Pigut

 


Z  wizytą w Urzędzie  Statystycznym- Skrzaty

 

Dnia 6.03.2019 r. w ramach obchodów Dnia Statystyki dzieci z grupy SKRZATY odwiedziły Urząd Statystyczny w Olsztynie, żeby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych „GUS w krainie liczb”. Pani Agnieszka, która prowadziła zajęcia zapoznała dzieci z pracą statystyka i ankietera. Dzieci dowiedziały się także, że dane statystyczne zbierane są w wielu dziedzinach życia i dotyczą każdego z nas. Poznały sposoby prezentowania danych statystycznych np. wykresy słupkowe i kołowe. W dalszej części zajęć przedszkolaki odpowiadały na pytania czego jest więcej, czego mniej, odczytywały wykresy. Korzystając z  udostępnionych stanowisk komputerowych dzieci  samodzielnie wpisywały uzyskane dane (wzrost kilkorga dzieci) w tabelki. Na zakończenie zajęć  przedszkolaki mogły zagrać w gry edukacyjne.

Pobyt w Urzędzie Statystycznym wszystkim się bardzo się podobał.

 

Roma Bałazy

 


 

 

Wizyta Biedronek w Bibliotece


6 marca grupa II ponownie wybrała się do pobliskiej Biblioteki Miejskiej. Podczas wizyty poruszane były tematy związane z szeroko pojętą ekologią. Oprócz wysłuchania ciekawych bajek i uczestniczenia w rozmowach dzieci miały okazję niestandardowo potańczyć na gazetach oraz przećwiczyć właściwe segregowanie odpadów.                       Paniom z biblioteki dziękujemy za ciepłe przyjęcie i mile spędzony czas.

Wracając do przedszkola zadaniem dzieci było wyszukiwanie pierwszych oznak wiosny iii... udało się! Biedronki znalazły pierwsze bazie oraz przebiśniegi.

 

 

Sylwia Pigut

 


 

 

Paleontolodzy?

Dlaczego nie?! :-)

Rekonstruujemy szkielety dinozaurów - Skrzaty

 

Marta Rosińska

 


 

 

Skrzaty w Bibliotece - poznajemy pradawne dzieje Ziemi

20.02.2019 r.

 

Marta Rosińska

 


 

 

PLANETARIUM - GRUPA BIEDRONKI I SKRZATY

15.02.2019r.

 

Marta Dwórznicka

 


 

 

"Kodogranie w kolory" - gra planszowa

z matą Mistrzów Kodowania

Skrzaty

 

Marta Rosińska

 


 

 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "CZERWONY KAPTUREK"

13.02.2019r.

 

Marta Dwórznicka

 


 

 

"Muzyka karnawałowa" - koncert muzyków

Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

06.02.2019 r.

 


Marta Rosińska

 


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPIE SKRZATY

 

Dzień 17 stycznia 2019r. był pełen uśmiechu, radości i miłości ponieważ odwiedzili nas nasze babcie i nasi dziadkowie.  Z okazji Dnia Babci i Dziadka dzieci zaprezentowały swoim gościom  program artystyczny. Podczas występu przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki i prezentowały swoje umiejętności taneczne. Dzieci wręczyły także swoim babciom i dziadkom przygotowane upominki i laurki. Po występach wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Roma Bałazy


 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA - GRUPA BIEDRONKI


Marta Dwórznicka


 


 

Hu hu ha! Hu hu ha!

Nasza zima jest CUDOWNA!!!

Skrzaty

 

Marta Rosińska

 


 

 

W karnawale - Super bale!!!

Bal karnawałowy wszystkich grup

 

Marta Rosińska

 


 

 

LUBIMY ZIMĘ - GR.BIEDRONKI

 

Marta Dwórznicka

 


 

 

Świąteczne ozdoby z masy porcelanowej - Skrzaty

 

 

Marta Rosińska

 


 

 

Wigilia przedszkolna i jasełka

 

Sylwia Orlich


 

 

 

Świąteczne kolędowanie z muzykami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej - 12 XII 2018

 

Marta Rosińska

 


 

Wycieczka do Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

12.12 grupa Biedronek wybrała się na wycieczkę do pobliskiej biblioteki w celu obejrzenia bajki w papierowym teatrze Kamishibai - teatrze pochodzącym z Japonii. Dzieci były zachwycone wysłuchiwaniem bajek i legend w sposób inny niż zazwyczaj. Serdecznie dziękujemy Paniom z biblioteki za zaproszenie i przyjęcie, z pewnością wrócimy niebawem!

 

Sylwia Orlich


 

 

6 XII 2018

Hoł, hoł, hoł!!! ;)

 

"Mój kochany Mikołaju, cały rok czekałem. Byłem bardzo, baaardzo grzeczny, bardzo się starałem". I PRZYSZEDŁEŚ!

Dziękujemy Mikołaju!!!

Marta Rosińska

 

 


 

 

ANDRZEJKI - GRUPA BIEDRONKI


Marta Dwórznicka


 

ANDRZEJKI - GR III

 

Tańce, hulanki, gry i zgadywanki. 30 listopada świętowaliśmy w naszej grupie Andrzejki. Pszczelarz, mleczarz, a może weterynarz? Kim będę jak dorosnę? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi, nie zapominając, że przecież dziecięce marzenia ogranicza jedynie wyobraźnia :)

 

 

Marta Rosińska


 

 

DZIEŃ MISIA

 

26.11.2018 obchodziliśmy w przedszkolu bardzo sympatyczne Święto-Dzień Pluszowego Misia. Skąd się wzięło to święto? Jak świętują je dzieci? Czy każdy ma swojego ukochanego Misia Pluszowego? Tego wszystkiego mogliśmy się dziś dowiedzieć. Ale najwięcej radości dostarczył nam nasz CUDOWNY, MILUTKI I WIEEEELKI GOŚĆ :)

 

Marta Rosińska


 


Realizacja programu "Autochodzik- gotowi do drogi"- gr.III

 

W ostatnim tygodniu listopada zagadnieniem, któremu przyglądaliśmy się baaardzo dokładnie był ruch drogowy. Dzieci wspólnie z rodzicami narysowały mapę swojej drogi do przedszkola, samodzielnie wykonały papierowe znaki drogowe, budowały drogowe miasteczko. Dowiedzieliśmy się dlaczego tak ważne jest zapinanie pasów w samochodzie, noszenie odblasków oraz przestrzeganie zasad bezpiecznego przekraczania jezdni w miejscach do tego wyznaczonych. Jesteśmy GOTOWI DO DROGI!

 

 

Marta Rosińska


 

 

DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA - 14 LISTOPAD

 

Marta Dwórznicka

 


 

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

 

Sylwia Orlich


 

100 - lecie niepodległości z Małym Misiem!W grupie Biedronki dzieci wspólnie z Misiem Miodziusiem świętowały 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw oczywiście uczyły się co to jest niepodległość, poznawały legendy o powstaniu naszego kraju oraz przygotowywały się do uroczystości, podczas której zaprezentowały pieśni patriotyczne oraz tańce.

 

Marta Dwórznicka

Sylwia Orlich


 

PIELĘGNUJEMY PAMIĘĆ O PRZESZŁYCH POKOLENIACH

 

05.11.2018 dzieci z grupy III wybrały się na Cmentarz Wojenny Żołnierzy Polskich Armii Radzieckiej oraz Lotników Wolnej Francji mieszczący się przy ul.I Dywizji Wojska Polskiego w Olsztynie, aby zapalić znicze i uczcić pamięć żołnierzy walczących o wolność naszej Ojczyzny.

 

 

Marta Rosińska


 

DZIEŃ DYNI - gr.III

 

Małe czy duże? Zielone, żółte czy pomarańczowe? Słodkie czy gorzkie? Tego wszystkiego i mnóstwa innych ciekawostek dowiedzieliśmy się dziś w czasie dyniowego dnia. Było smacznie, kolorowo, zabawowo.

 

Marta Rosińska


 

WAMA Film Festival

Grupa II i III 12 października wybrała się na wycieczkę do Multikina w celu obejrzenia projekcji filmowych w ramach WAMA Film Festival. Filmowe spotkanie łączyło w sobie rozrywkę wraz z edukacją. Pan ze Straży Miejskiej oraz projekcje w przyjazny sposób poruszały zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze, zachowania w sytuacjach kryzysowych i podstawowych zagrożeń czyhających na młodego człowieka w przestrzeni dużego miasta.

Sylwia Orlich


 

FILHARMONIA

Marta Rosińska


 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA U KOJRYSA


10 października grupa Biedronek i Skrzatów odwiedziła stadninę koni Janusza Kojrysa. Dzieci jechały bryczką, a po dotarciu na miejsce mogły zwiedzić gospodarstwo i obejrzeć zwierzęta, które tam mieszkają m.in.: konie, króliki, gęsi. Na przedszkolaków czekały również kiełbaski z ogniska oraz świeży wiejski chleb. Każde chętne dziecko mogło przejechać się na koniu. Dużą atrakcją była biesiada w stodole, czyli zabawa taneczna przy muzyce na żywo. Na koniec przedszkolaki zabrały pełne kosze ziemniaków i po upieczeniu w ognisku mogły skosztować pieczonego ziemniaka.

 

 

Marta Dwórznicka

 


 

Czytanie w grupie Biedronki

 

Marta Dwórznicka

Sylwia Orlich


 

"Owocowe nutki"

 

W poniedziałek 08.10.2018 r. mieliśmy przyjemność gościć w przedszkolu pana Andrzeja Kozłowskiego - muzyka z Białegostoku, który zaprezentował nam zaskakujący, owocowo-warzywny program artystyczny. Okazało się, że marchewka, papryka, pietruszka, jabłko a nawet ogórek to doskonałe instrumenty muzyczne. Dzieci miały okazję zagrać na oryginalnej, stworzonej na ich oczach: ręcznej okarynie z pietruszki, orzecha, jabłuszku instrumentowym czy trąbce warzywnej. Poznaliśmy też instrumenty muzyczne pochodzące z Chin i Afryki. Baaaardzo dziękujemy za wspaniałe przeżycia!

 

Marta Rosińska


 

Dbamy o zęby - Skrzaty

 

Czy wizyta u dentysty może być frajdą? Oczywiście! W październiku podczas zajęć o tematyce prozdrowotnej przełamywaliśmy obawy przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Nasze przedszkolaki dobrze wiedzą, jak ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. W minionym tygodniu dzieci poznawały ciekawostki dotyczące zębów mlecznych i stałych, miały okazję same stworzyć modele zębów z ciastoliny, a nawet pobawić się w dentystę i przekonać, że plombowanie może być całkiem przyjemne - szczególnie to w formie zabawy :)


Marta Rosińska

 

 

 


 

Czytanie w grupie Biedronki


5 października odwiedziła naszą grupę mama Anielki. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowiadania o Pszczółce Mai i jej przygodach.

 

Marta Dwórznicka

 


Jesienny spacer - gr. Biedronki

 

1 października korzystając z pięknej pogody dzieci z grupy II wybrały się na spacer wokół Jeziora Długiego. Podczas spaceru staraliśmy się znaleźć pierwsze oznaki jesieni i udało nam się znaleźć sporo kolorowych liści, dużo żołędzi oraz parę szyszek.

Sylwia Orlich


 

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE "Jesienna opowieść"

Marta DwórznickaDZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - GR. BIEDRONKI


Marta Dwórznicka

 


Czytanie dzieciom - gr II

 

Wraz z początkiem nowego roku wracamy do propagowania czytelnictwa wśród dzieci. Jedną z form jest czytanie w przedszkolu przez najbliższych. Pierwszym z gości w grupie II była mama Maksa, która przeczytała dzieciom parę książeczek z serii Kicia Kocia. Serdecznie dziękujemy za przybycie i poświęcony czas oraz zachęcamy kolejnych rodziców/dziadków do odwiedzin.

 

Sylwia Orlich


 

MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY

 

We wrześniu 2018r. grupa Biedronki przyłączyła się do projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", który ma na celu rozwijanie czytelnictwa wśród dzieci oraz rozwijanie zainteresowania literaturą. Dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2018/2019 odbędzie czytelnicze odwiedziny w domach przedszkolaków. Misiowi zostało nadane imię - MIODZIUŚ.

 

Marta Dwórznicka

 


 

 

Przedszkolaki kodują

 

Skrzaty od września rozpoczęły przygodę z Matą Mistrzów Kodowania - gigantyczną planszą z klockami zawierającymi kolorowe obrazki, cyfry i strzałki. Dwa razy w miesiącu w naszej grupie odbywać się będą zabawy wprowadzające w tajniki kodowania, dostosowane do poziomu i możliwości dzieci 5-cio i 6-cio letnich. Gdzie się ukrył kod? Jak go znaleźć? Jak go stworzyć? Co on właściwie oznacza? - na takie i inne związane z matematyką – i nie tylko! - pytania będziemy starały się odpowiedzieć wspólnie z dziećmi. Będą to zajęcia aktywizujące dzieci do samodzielnego działania, uczące współpracy w zespole, logicznego myślenia, szukania rozwiązań.

 

Marta Rosińska


 

 

 

 

Witamy w nowym roku szkolnym 2018/2019

 

 

Serdecznie witam wszystkich przedszkolaków, rodziców oraz pracowników Przedszkola Miejskiego nr 2 w Olsztynie w nowym roku szkolnym 2018/2019.

Miniony rok szkolny 2017/2018 był czasem wytężonej pracy za co wszystkim serdecznie dziękuję. W okresie wakacyjnym w placówce odbył się generalny remont sal. We wszystkich salach wymieniono parkiety, drzwi wewnętrzne na nowe, zmieniły się kolory ścian. W ramach remontu wymieniono balustradę oraz drzwi wewnętrzne w dolnym holu.

Przed nami kolejny rok pracy, który niesie przed nami nowe wyzwania i obowiązki. W fazę realizacji wchodzi projekt unijny pt. „Ochrona bioróżnorodności wraz z elementami edukacji ekologicznej w rejonie Parku Podzamcze i Jeziora Długiego w Olsztynie”, który zakłada powstanie ścieżki edukacyjnej łączącej Przedszkole Miejskie Nr 2 w Olsztynie z Przedszkolem Miejskim Nr 4 w Olsztynie oraz zagospodarowanie terenów obydwu placówek. Będziemy kontynuować realizację innowacji pedagogicznej pt. „Przyroda jest nam bliska – doświadczanie przyrody poprzez obserwację”, jak również podejmujemy się realizacji nowej innowacji pedagogicznej pt.: „Przedszkolaki kodują”, która będzie realizowana w grupie III.

Kolejny rok niesie przed nami nowe wyzwania dlatego z tej okazji całej społeczności przedszkolnej tj. dzieciom, rodzicom, przyjaciołom oraz pracownikom życzę wiele radości, mnóstwa niezapomnianych wrażeń oraz wielu sukcesów.

 

Z wyrazami szacunku:

Przemysław Fabisiak

Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 w Olsztynie.

 
Przedszkole miejskie nr 2 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2010