Home Z życia przedszkola Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2017/2018 PDF Drukuj Email

 

Kolorowe lato

 

Marta Dwórznicka


 


 

ZAKOŃCZENIE ROKU - BIEDRONKI


21.06.2018 r. w naszej grupie odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego połączone z pożegnaniem dwójki dzieci rozpoczynających od września swoją przygodę w szkole. Pięciolatki nie bez żalu pożegnały swoich kolegów, było sporo uśmiechu i wzruszeń, wręczenie dyplomów, wspólnie z rodzicami - słodki poczęstunek. To był piękny rok. Dziękujemy, że byliście z Nami :):):)

Marta Rosińska

 


 

SPACEREM PO OLSZTYNIE - BIEDRONKI


W środę 20.06.2018 r. Biedronki odwiedziły olsztyńską Starówkę. Spacer rozpoczęliśmy koło Ratusza, następnie udaliśmy się pod Wysoką Bramę, oglądaliśmy stare olsztyńskie kamieniczki, pomnik Mikołaja Kopernika, zamek, a na samym końcu udaliśmy się nad rzekę Łynę- na Most Św.Jana. Dzieci podczas wędrówki, z radością wypatrywały symboli naszego miasta "ukrytych" w otoczeniu. I tak, udało nam się znaleźć m.in. : muszlę - jeden z atrybutów Św. Jakuba- patrona Olsztyna, herb, na którym widnieje postać Św.Jakuba oraz olsztyńską flagę.

Marta Rosińska

 


 


 

 

POLSKA GOLA!!!!!!!!!!!!!!!!!


19.06.2018 r. wszystkie grupy przedszkolne udały się do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej Nr.7 w Olsztynie by razem z uczniami uczestniczyć w uroczystym Dniu Kibica. Nastroje dopisywały, nie zabrakło gier i zabaw sportowych, udało nam się nawet strzelić kilka goli.

Marta Rosińska

 


 

WIZYTA PANA POLICJANTA


8 czerwca mieliśmy przyjemność gościć Pana Policjanta, który rozmawiał z dziećmi na temat szeroko pojętego bezpieczeństwa: w kontaktach ze zwierzętami, podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, a także w trakcie przebywania nad jeziorami w czasie nieuchronnie zbliżających się wakacji. Po krótkiej dyskusji na dzieci czekała niespodzianka w ogrodzie - policyjny radiowóz! Po zaprezentowaniu syren policyjnych i omówieniu wyposażenia wozu każdy mógł wejść do środka i wszystkiemu przyjrzeć się z bliska. Wizyta Pana Dzielnicowego wywołała u Skrzatów wiele emocji, a spotkanie te na pewno zapamiętają na długo.

Sylwia Orlich

 

Marta Dwórznicka


WYJAZD Z OKAZJI DNIA DZIECKA DO GOSPODARSTWA

AGROTURYSTYCZNEGO "U FRANKA" - GRUPA MOTYLKI

 

Dnia 7 czerwca dzieci odwiedziły gospodarstwo turystyczne w Sząbruku, gdzie oglądały zwierzęta mieszkające w gospodarstwie, jeździły na osiołku, samodzielnie formowały ciasto na bułeczki oraz aktywnie spędzały czas na świeżym powietrzu.

Marta Dwórznicka

 

 


 

DZIEŃ DZIECKA - BIEDRONKI

 

Jak co roku nasze przedszkole hucznie uczciło Dzień Dziecka. Motylki, Biedronki i Skrzaty w ramach tego wyjątkowego dnia wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „U Franka” w Sząbruku. Program dnia był niezwykle bogaty. Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka na osiołku, karmienie kóz, puchatych królików jak również samodzielne zagniatanie i dekorowanie pysznych bułeczek. Nie zabrakło również czasu na piknik na trawie, łakocie i odrobinę ruchu na świeżym powietrzu. To był cudowny, pełen śmiechu i emocji dzień!!!!!!!!!!!!

Marta Rosińska


DZIEŃ DZIECKA

Święto wszystkich dzieci to wspaniała okazja, aby przypomnieć sobie jakie prawa mają najmłodsi... A jednym z podstawowych i prawdopodobnie najważniejszym w opinii dzieci z całego świata jest prawo do zabawy!!! 7 czerwca właśnie to udowodniliśmy:) Wybraliśmy się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "U Franka". A tam czekało na nas mnóstwo atrakcji. To był dzień pełen wrażeń - przejażdżka na osiołku, własnoręczne lepienie bułek, gry i zabawy na placu zabaw, głaskanie zwierząt z zagrody oraz pieczenie kiełbasek. Do tego wszystkiego dopisała nam pogoda! Czego chcieć więcej?! Może tylko tego, aby w każdym z nas zostało trochę z dziecka:)
Joanna Bober


"Magiczny wóz" i pokaz baniek mydlanych
czyli wizyta Teatru Form Niezależnych Korzunowicz

W poniedziałek - 04.06 - nastąpił ciąg dalszy świętowania Dnia Dziecka. Do przedszkola z wizytą przyjechał dobrze znany dzieciom Teatr Form Niezależnych Korzunowicz, który tym razem występował na świeżym powietrzu. Podczas przedstawienia uśmiech dzieciom nie schodził z twarzy. Po teatrzyku Motylki, Biedronki i Skrzaty w rozśpiewanym nastroju zeszły na plac zabaw, na którym czekała ich kolejna niespodzianka - pokaz baniek mydlanych; od tych pojedynczych i ogromnych po te małe, ale w niezliczonych ilościach. Po pokazie każdy mógł sam spróbować swoich sił w puszczaniu baniek przy pomocy różnych siatek, kratek, sznurków i patyków.

Sylwia Orlich


 

DZIEŃ DZIECKA W PRZEDSZKOLU


Święto Dnia Dziecka jest tak ważnym dniem, że w naszym przedszkolu świętowaliśmy je parę razy. Uroczystości rozpoczęły się 30 maja wraz ze studentami z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. To oni zorganizowali dla dzieci tak wspaniały dzień! Były wielkie bańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną, szalone tańce, wężyki składające się z ponad 70-sięciorga dzieci, malowanie twarzy, wyścigi z balonami i wiele, wiele innych atrakcji.

Było głośno, kolorowo i baaardzo wesoło


Sylwia Orlich


"MAMA I TATA- NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA" - Biedronki

24 maja Biedronki świętowały Dzień Mamy i Taty. Były więc tańce i piosenki, oklaski, uśmiechy i wzruszenia. Życzenia, odśpiewanie "sto lat " oraz wręczenie upominków dla najbliższych zakończyło część artystyczną, po której Wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Marta Rosińska


DZIEŃ MAMY I TATY - GRUPA MOTYLKI

24 maja odbył się Dzień Mamy i Taty. Dzieci zaprezentowały piosenki i tańce dla swoich rodziców. Po występie na wszystkich czekała słodka niespodzianka oraz upominki od dzieci.

Marta Dwórznicka


" Patent na bezpieczne wakacje" - Biedronki


23 maja mieliśmy przyjemność gościć w przedszkolu pracowników Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, którzy przeprowadzili w naszej grupie pogadankę dot. potencjalnych zagrożeń i sposobów ich unikania. Dowiedzieliśmy się m.in. jak bezpiecznie korzystać z akwenów wodnych, co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz, jak zachować się w przypadku ataku psa. Bardzo dziękujemy za tak dużą dawkę praktycznych informacji :)

Marta Rosińska


 

BIEDRONKI W WOJEWÓDZKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ


18.05.2018 r. dzieci z grupy Biedronki udały się na wycieczkę do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Emilii Sukertowej- Biedrawiny w Olsztynie. Podczas pobytu w bibliotece miały okazję zwiedzić kilka pracowni.

W Pracowni Technik Drukarskich dzieci oglądały maszyny wykorzystywane w starych drukarniach. Dowiedziały się także na czym polega technika nadawania metalicznego blasku literom, napisom lub rysunkom tłoczonym maszyną zwaną złociarką.

W Pracowni Konserwacji Zbiorów poznały sztukę naturalnego zdobienia papieru za pomocą delikatnych rysików i farb pływających na powierzchni wody, które zachowane zostają przez przyłożenie kartki papieru do jej powierzchni. Każde dziecko mogło w ten sposób własnoręcznie ozdobić papier i wyczarować na nim niepowtarzalne wzory.

W dziale Muzoteka podczas zabaw dzieci mogły wykazać się umiejętnością gry na instrumentach perkusyjnych, poczuciem szybkiej reakcji na muzykę, poczuciem rytmu oraz umiejętnością pracy w grupie.

Na zakończenie wizyty w bibliotece dzieci otrzymały piękne notesy.

Bardzo dziękujemy paniom z biblioteki za miłe przyjęcie i upominki.

Romana Bałazy

.

 


 

VII Międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski twórczości Wandy Chotomskiej

pt. "Zawodowy zawrót głowy"

 

Sylwia OrlichŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

W minioną niedzielę 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jeśli nie wiesz, co możesz zrobić dobrego dla naszej planety, przyłącz się do nas! Wspólnymi siłami możemy zrobić więcej! Czy mały, czy duży?! To nie ma znaczenia! Zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne zabraliśmy się do sprzątania okolicy naszego przedszkola. Niestety, mamy dla Was przykrą wiadomość:( Znaleźliśmy mnóstwo śmieci w naszym lesie. Stąd też, można uznać, iż istnieje ogromna potrzeba edukacji proekologicznej.
Joanna Bober


„W tajemniczej krainie gadów z Agamą Brodatą"

W poniedziałek 16.04 nasze przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach zoologicznych, w czasie których poznały Agamę Brodatą o imieniu Miguś. Dzieci w czasie pokazu poznały zwyczaje Agamy, dowiedziały się, czym żywi się ta sympatyczna jaszczurka, czym pokryte jest jej ciało, czym lubi się bawić oraz w jakich sytuacjach zmienia jej się kolor podbródka. Miały także okazję obserwować Migusia w czasie spożywania śniadania i spaceru po sali. Największą atrakcją pokazu była możliwość pogłaskania jaszczurki i potrzymania zwierzątka na rękach, na brzuchu lub nawet na głowie w czasie robienia pamiątkowych zdjęć! Myślę, że dzieci na długo zapamiętają jej wizytę :)

Sylwia Orlich

Marta Dwórznicka


Jak bezpiecznie korzystać z wind i schodów ruchomych?

Po co właściwie istnieje Urząd Dozoru Technicznego? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała nam Pani inspektor. Podczas zajęć przeprowadzonych 13 oraz 20 kwietnia w grupach I i III, dzieci dowiedziały się wiele na temat bezpiecznego poruszania się po schodach ruchomych oraz odpowiedniego zachowania w czasie korzystania z wind. Dzieci poznały zasady savoir-vivre panujące w windach oraz niezwykle odpowiedzialną pracę inspektora.
Joanna Bober

Wycieczka Skrzatów do Biblioteki Pedagogicznej

Jak powstały źródła Łyny i dlaczego akurat Święty Jakub jest patronem Olsztyna? Skrzaty potrafią już odpowiedzieć na takie pytania, gdyż 13.04 odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną, w której wzięły udział w zajęciach edukacyjnych. Dzieci podczas wycieczki wysłuchały olsztyńskich legend, unaoczniły je sobie dzięki prezentacjom multimedialnym, a na zakończenie mogły sprawdzić swoją wiedzę poprzez ciekawe quizy, krzyżówki i zabawy. Nie obyło się również bez nagród dla tych najbardziej uważnych oraz upominków dla wszystkich. Wracając do przedszkola mogliśmy podziwiać część Parku Podzamcze oraz okolice naszego Jeziora Długiego.
Sylwia Orlich„Z wizytą na... Program folklorystyczny"
występ muzyków z Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Sylwia Orlich

WARSZTATY Z RODZICAMI - GRUPA MOTYLKI
Marta Dwórznicka

Lapbookowe warsztaty z rodzicami

10 kwietnia Biedronki razem z rodzicami wykonały pełen ciekawostek lapbook - czyli w wolnym tłumaczeniu - książkę na kolanach - o Krakowie. Zarówno dzieci jak i rodzice wiedzą już, jak można samodzielnie wykonać książeczkę tematyczną, która nie kończy się, a wręcz przeciwnie może być sukcesywnie wzbogacana o nowe materiały. Mamy nadzieję, że wiedzę tę uda się wykorzystać też w domowym zaciszu, zachęcając dzieci do samodzielnego tworzenia książek dot.wszelkich interesujących ich zagadnień.

Marta Rosińska


Warsztaty z rodzicami

10 kwietnia odbyły się "lapbookowe" warsztaty z rodzicami i dziećmi.
Rodzice grupy trzeciej wykonywali lapbooki o mieście Warszawie.
Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, przygotowanie się do warsztatów, zaangażowanie oraz tak miłą atmosferę podczas tworzenia książek! :)
Już niedługo będzie można wszystkim im się przyjrzeć podczas wystawy.

Sylwia Orlich


"Eko-Zdzisław i jego rady na odpady"

Dnia 09.04.2018r. do naszego przedszkola zawitali aktorzy ze studia artystycznego AKADA z Suwałk i zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. Aktorzy  w humorystyczny sposób zachęcali do proekologicznych zachowań i angażowali dzieci do czynnego udziału w przedstawieniu.  Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z dziedziny ekologii i segregacji odpadów. Razem z Eko- Zdzisławem segregowały śmieci i wrzucały je do specjalnie przygotowanych kolorowych pojemników.  Spektakl utwierdził dzieci w przekonaniu, że warto dbać o przyrodę i zawsze segregować śmieci, a na potwierdzenie tego wszyscy złożyli przyrzeczenie dbania o naturę.

 

Sylwia Orlich 

Powitanie Wiosny

W środę 21 marca wszystkie nasze grupy przedszkolne świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, przyszliśmy ubrani na zielono. Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia teatralnego pt. "Powitanie Wiosny" w wykonaniu nauczycielek oraz dzieci z grup II i III. Było dużo śmiechu, śpiewu i tańca. Dzieci otrzymały także dyplomy i nagrody książkowe za udział w wewnątrzprzedszkolnym konkursie literacko-plastycznym "Wędrująca książka". Najbardziej oczekiwaną częścią dnia było jednak wyjście na spacer, podczas którego krocząc wszyscy razem w  barwnym pochodzie mogliśmy - mamy nadzieję, już na dobre :) - pożegnać Panią Zimę i powitać tak bardzo wytęsknioną Wiosnę.

Marta Rosińska

Marta Dwórznicka

KIERMASZ WIELKANOCNY

Drodzy Rodzice!

Od dziś (22.03.2018 r.) do Wielkiego Piątku (30.03.2018 r.)  w Naszym Przedszkolu odbywa się Kiermasz Wielkanocny.
Serdecznie Zapraszamy!!!

Marta Rosińska


W poszukiwaniu wiosny - spacer gr. Motylki
Marta Dwórznicka


Wycieczka do Urzędu Statystycznego - gr. Skrzaty

12 marca grupa Starszaków dzięki uprzejmości mamy Franka, wybrała się na wycieczkę do Urzędu Statystycznego.

Mama Frania poznała dzieci z Gusiem, tamtejszą maskotką składającą się z cyfr. Poprzez ciekawe opowiadanie Skrzaty dowiedziały się kim się jest statystyk, czym się zajmuje oraz na czym polega specyfika Urzędu Statystycznego. Dzieci mogły wpisywać w komputerach wzrost zmierzonych dzieci, porównywać kto jest wyższy, kto niższy oraz odczytywać te dane z wykresów, a na zakończenie każdy samodzielnie mógł grać w gry, które doskonaliły umiejętności rozpoznawania cyfr, przeliczania czy korzystania z komputera. Po wysiłku umysłowym na dzieci czekał słodki poczęstunek - mniam


Jeszcze raz ogromne DZIĘKUJEMY dla Pani Agnieszki Zapolskiej za zaproszenie, zaangażowanie oraz tak miłe przyjęcie całej grupy.


 

Sylwia Orlich

 


Warsztaty wielkanocne w Domu Gazety Olsztyńskiej - Skrzaty

Dnia 9 marca Skrzaty udały się do Domu Gazety Olsztyńskiej. Celem wycieczki był udział w warsztatach wielkanocnych. Starszaki z ciekawością wsłuchiwały się w opowieści o tradycjach, obyczajach i przesądach, które były przekazywane i głoszone na terenach Warmii. O niektórych dzieci kiedyś już słyszały, jednak większość z nich była dla nich nowością. Dzieci oprócz tego mogły zobaczyć i dotknąć wykonywane kiedyś palmy wielkanocne, pisanki, kraszanki oraz drewnianą foremkę do baranka wielkanocnego. Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną gdy Skrzaty samodzielnie wykonywały „zajączkowe koszyczki”.

Wyjazd zaliczamy do baaardzo udanych :)

 


Sylwia Orlich

 


 

Turlututu - A kuku, to ja! - Biedronki

 

W tym tygodniu (05.03-09.03.2018 r.) za sprawą Hervé Tulleta - autora bestsellerowych książek „Naciśnij mnie” oraz serii "Turlututu - A kuku, to ja!" wybraliśmy się w podróż po magicznym świecie wyobraźni. Było to doświadczenie czytelnicze zdecydowanie inne niż wszystkie dotychczasowe. Nasz książkowy bohater- Turlututu zachęcał nas nie tyle do słuchania opowieści, ile do aktywnego udziału w kreaowaniu literackiej rzeczywistości. I tak - wspólnymi siłami dmuchaliśmy na książkę, wciskaliśmy namalowane guziki, klaskaliśmy i śpiewaliśmy, a pod koniec tygodnia udało nam się nawet poukładać fantazyjne, czarno-białe labirynty i zagrać w kosmiczne memo.

 

Marta Rosińska 

Dinozaurowy tydzień - Biedronki

 

Który dinozaur ma najdłuższa szyję? Który jest łagodny jak baranek, a który groźny, że strach się bać? :)  Kiedy właściwie na Ziemi żyły te prehistoryczne stwory? Na te i inne pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć  26 lutego - kiedy obchodzony jest Dzień Dinozaura oraz przez cały miniony tydzień.  Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o życiu dinozaurów, dowiedziały się co nieco o skamielinach i pracy paleontologów, same przy okazji, tworząc dinozaurowe odciski w masie solnej, a nawet wyhodowały mini dinozaura, który na naszych oczach wykluł się z jajka! Co za tydzień... :)!

Marta Rosińska

 


 

Koncert Muzyków Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

"Co by było gdyby bajka była cicha?"

 

21 lutego nasze przedszkole ponownie odwiedzili muzycy z Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.Podczas koncertu zaprezentowano nam utwory wszystkim bardzo dobrze znane - utwory z bajek i filmów! Dzieci jednak mogły nacieszyć nie tylko uszy, ale i oczy, gdyż podczas prezentowania utworu z "Gwiezdnych Wojen" zawitał do nas sam Lord Vader.

Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejny koncert.

 


Sylwia Orlich

 

 


 

Walentynki - gr III

Sylwia Orlich"Zaczarowany dzwoneczek"

przedstawienie teatralne w wykonaniu "Teatru Form Niezależnych Korzunowicz"

 Sylwia Orlich

 

 


 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie - Biedronki

 

23.01.2018 r. Biedronki wybrały się z wizytą do Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej mieszczącego się na ulicy Bałtyckiej w Olsztynie, aby w tym szczególnym czasie sprawić choć odrobinę radości starszym osobom. Były występy, laurki i piękne papierowe kwiaty wykonane przez dzieci. Twarze seniorów obserwujących przedstawienie rozjaśniały w tym szczególnym dniu promienne uśmiechy. To na pewno nie ostatnia nasza wizyta u Mieszkańców Domu.

 

Marta RosińskaBAL ODBLASKOWY


Ostatniego dnia przed rozpoczęciem ferii zimowych w naszym przedszkolu w ramach realizacji programu edukacji komunikacyjnej  „Autochodzik” odbył się Bal Odblaskowy. W zabawie wzięły udział wszystkie dzieci, od najmłodszych po najstarsze, które w czasie balu nabywały umiejętności radzenia sobie w ruchu drogowym.  Dzieci poznały etapy przechodzenia przez przejście dla pieszych, zaznajomiły się różnymi znakami drogowymi, sygnalizatorem świetlnym oraz zasadami kierowania ruchem drogowym przez policjantów. Oprócz tego podczas odblaskowego pokazu mody każdy miał okazję zaprezentować swój pięknie przygotowany strój odblaskowy  - za co serdecznie dziękujemy rodzicom. Na zakończenie balu każdy uczestnik otrzymał zakładkę z tegorocznym hasłem przewodnim programu Autochodzik: „Koło stop robisz krok” oraz odblask, aby każdy zawsze mógł czuć się bezpiecznie uczestnicząc w ruchu drogowym. Dodatkowo z każdej grupy została wybrana odblaskowa para, która została odblaskowo ukoronowana – gratulacje!

 


Sylwia Orlich

 


 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA GR. MOTYLKI

Marta Dwórznicka

 

 


 

Dzień Babci i Dziadka gr. Skrzaty

 

 

Sylwia Orlich


 

Dzień Babci i Dziadka ( 18.01.2018 r.) - Biedronki

 


"Bo Babcia z Dziadkiem to nasze są skarby, malują uśmiech bez pędzla i farby

To dla nich czaczę na soplach gra wiatr a my tańczymy i śpiewamy tak:

Kochana Babciu żyj sto lat! Ciesz się wnukami i kochaj świat!

Kochany Dziadku żyj sto lat! Śpiewaj z nami głośno cza, cza, cza!!!! "

Marta Rosińska


 

ZIMOWE ZABAWY - GR. MOTYLKI

 

Nareszcie spadł długo wyczekiwany przez dzieci śnieg...i w ogrodzie przedszkolnym nastało białe szaleństwo. Dzieci próbowały zrobić bałwana, rzucały się śnieżkami i wreszcie grabiły śnieg.

Marta Dwórznicka

 

 


 

Elmer - w kratkę - gościem w gr.II

 

W minionym tygodniu (08 -12.01.2018 r. ) do naszej grupy dołączył kolejny bohater literacki - postać z książek autorstwa Davida McKee. Elmer, słoń w kratkę, martwi się swoją innością. Wpada na pomysł, by stać się szarym, podobnym do wszystkich słoni w stadzie. I... udaje mu się! Okazuje się jednak, że jego przyjaciele wcale nie lubią szarego Elmera bardziej od kolorowego. Oni po prostu lubią go takiego jakim jest. Razem z Elmerem dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat - dlaczego każdy z nas jest ważny, czy warto pomagać innym, projektowały swoje słoniowe przebranie, a także utrwalały znajomość kolorów w języku angielskim. Zachęcamy do sięgania po przygody jedynego w swoim rodzaju słonia, który pomaga budować poczucie własnej wartości, uczy szacunku do innych, otwartości i pokazuje, że warto poznawać świat i ludzi.

 

 

Marta RosińskaObserwacje przyrodnicze - gr. SKRZATY


22 grudnia, gdy wszyscy czuli już w powietrzu atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, grupa Skrzatów postanowiła wybrać się na spacer wzdłuż Jeziora Długiego i trochę odetchnąć. Pogoda bardzo nam sprzyjała, jezioro odmarzło, a słonko pięknie świeciło. Starszaki mogły dostrzec jak w ciągu zaledwie dwóch dni zmieniła się okolica wokół przedszkola. Usatysfakcjonowani pogodą, z uśmiechami na twarzach wracaliśmy do przedszkola śpiewając po drodze kolędy.

 

 

Sylwia Orlich


 

Jasełka w Szkole Podstawowej nr 14


20 grudnia grupa Skrzatów miała przyjemność uczestniczyć w jasełkach przygotowanych przez uczniów klasy Ia SP14. Tuż przed godziną 10 w środę, dzieci zasiadły na widowni. Wszyscy z zaciekawieniem rozglądali się po świątecznie udekorowanej sali i wyszukiwali znajomych wśród starszych kolegów. Wszystkich powitała i podziękowała za przybycie pani dyrektor Jarosława Kozak. Podczas jasełek wystąpili: Maryja z dzieciątkiem i Józef, biali aniołowie z pięknymi skrzydełkami, pokłonili się im pasterze, a dary złożyli monarchowie ze Wschodu. Po spektaklu chórzyści z klas starszych kierowani przez panią Hannę Borys zaprezentowali kilka kolęd. Do śpiewania włączyły się z ogromnym zaangażowaniem nasze przedszkolaczki. Przyjemnie było słuchać wspólnego kolędowania. Na sam koniec czekała nas niespodzianka. Pojawił się nikt inny jak Święty Mikołaj!

Mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu, za zaproszenie jeszcze raz serdecznie DZIĘ-KU-JE-MY!

 

 


W drodze powrotnej, gdy emocje jeszcze nie opadły, skorzystaliśmy z pięknej zimowej pogody i przyjrzeliśmy się zmianom jakie zachodzą w przyrodzie. Jezioro Długie niemalże całe było zamarznięte! Z trudem odnaleźliśmy kaczki i łabędzie, które gdzieś w oddali znalazły dla siebie mały kawałek wody, która jeszcze nie zdążyła zamienić się w lód.

 

 

Sylwia Orlich

 


 

Warsztaty świąteczne - gr. Motylki


Czas oczekiwania na święta to dobry moment na kreatywne działanie i wymyślanie dekoracji. 19 grudnia odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty, na których wspólnie ozdabialiśmy bombki z filcu... Dzieci z rodzicami przyklejały różnego rodzaju cekiny, wstążki... było dużo zabawy.

Marta Dwórznicka


 

Wigilijne spotkanie opłatkowe, jasełka


Istotnym elementem rozwijania w młodym pokoleniu świadomości przynależności do społeczności lokalnej, narodowej jest kultywowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem takich jak: dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń, uroczyste nakrycie stołu białym obrusem z siankiem pod spodem, pozostawienie jednego pustego nakrycia dla zabłąkanego wędrowca, przygotowywanie postnych, wigilijnych potraw.

Zwracając uwagę na integrację społeczności przedszkolnej ze społecznością lokalną, co roku w grudniu placówka organizuje „Wigilijne spotkanie opłatkowe”, w którym udział bierze cała społeczność przedszkola oraz zaproszeni na uroczystość goście, członkowie społeczności lokalnej. W tym roku udział w wydarzeniu wzięli m.in. pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie, ksiądz Proboszcz pobliskiej parafii oraz emerytowani pracownicy naszego przedszkola. W trakcie imprezy prezentowany jest program artystyczny - Jasełka – w wykonaniu dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej. Tegoroczne spotkanie odbyło się 14.12.2017 r. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zebrani goście składali sobie bożonarodzeniowe życzenia, łamiąc się opłatkiem. Wspólne kolędowanie i degustacja wigilijnych specjałów było zwieńczeniem uroczystości. Pamiętamy przy tym o bożonarodzeniowych tradycjach takich jak sianko pod białym obrusem czy postne potrawy, przygotowane przez panie kucharki. Dzieci z grupy III w godzinach popołudniowych zaprezentowały Jasełka raz jeszcze - tym razem na uroczystej Wigilii z rodzicami. Tu również nie zabrakło wzruszeń, dzielenia się opłatkiem, wspólnego kolędowania i smakowania dań przyrządzonych na tę szczególną okazję.

 

Sylwia Orlich


 


 

 

Warsztaty bożonarodzeniowe - gr. BIEDRONKI

 

W poniedziałek 11 grudnia dzieci razem z rodzicami uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych. W świątecznej już nieco atmosferze, przy dźwiękach kolęd, powstały piękne, kolorowe ozdoby choinkowe, które następnie powędrowały do domów, aby tam stać się ozdobą zielonych drzewek.

 

Marta Rosińska

 


 

 

Mikołajki w przedszkolu

Calutki rok czekaliśmy na odwiedziny tego wyjątkowego gościa. Motylki, Biedronki i Skrzaty już przeczuwały, że dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy. I stało się! 6 grudnia w naszym przedszkolu zjawił się wytęskniony, wyczekany Święty Mikołaj! Przez bielutkie śniegowe zaspy dotarł do nas, żeby posłuchać specjalnie na tę okazję przygotowanych piosenek i wierszyków oraz wręczyć wszystkim grzecznym dzieciom prezenty. Oj działo się, działo. Było mnóstwo śmiechu, trochę wzruszeń i przede wszystkim duuuużo zabawy. Mikołaju - już za Tobą tęsknimy! :):):)

Marta Rosińska

 

 

Marta Dwórznicka


 

Obserwacje przyrodnicze - gr. BIEDRONKI

 

W piątek 01.12.2017 wybraliśmy się na spacer nad jezioro Długie. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią - choć aura za oknem bardziej przypominała już zimę :) Było trochę mroźno, trochę wietrznie i  bardzo fajnie!

Marta Rosińska

 

 


 

Andrzejki - gr. Motylki

29 listopada obchodziliśmy w naszej grupie Andrzejki. Rozmawialiśmy o zwyczajach andrzejkowych, dlaczego wróżymy sobie w tym dniu... Z przygotowanych wróżb dzieci dowiedziały się między innymi co przyniesie im Św. Mikołaj do buta, jaki zawód będą wykonywały w przyszłości, a także co czeka je w w Nowym Roku. Potem były zabawy przy muzyce...

Marta Dwórznicka


 

Andrzejki - gr. BIEDRONKI

 

W środę 29.11.2017 Biedronki uczestniczyły w zabawach andrzejkowych. Były zabawy dot. naszych marzeń m.in. - "Kim chciałbym zostać w przyszłości" oraz duuuużo ruchu - tańce z balonami, szalone improwizacje do piosenki "Wyginam śmiało ciało", tańce w parach i wiele, wiele atrakcji. Rozmawialiśmy o tym, skąd wziął się zwyczaj świętowania andrzejek i z uśmiechem na twarzy wkroczyliśmy w radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Marta Rosińska

 

 

 


 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA - GR. BIEDRONKI

 

24 listopada

Duże, małe, kolorowe i mięciutkie - misie opanowały dziś nasze przedszkole. Dzieci przyniosły dziś swoje ukochane misie, aby razem z nimi bawić się i uczyć. Gościem specjalnym, który nas odwiedził, był wielki, wesoły Pluszowy Miś :)!

 

Marta Rosińska


 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA


24.11 – tego dnia misie zawładnęły całym przedszkolem!


W grupie Skrzatów cały tydzień przebiegał pod hasłem Misia Pluszowego, dzieci codziennie wysłuchiwały nowych bajek o misiach oraz donosiły z domu swoje misie zapełniając nimi przedszkolny hol.


Lecz w piątek, podczas śpiewów i tańców związanych oczywiście z misiami, zawitał do sali niesamowity gość! Radość dzieci równała się z ich zaskoczeniem :)

 

 

 

Sylwia Orlich


 

 


 

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA - GR. MOTYLKI

 

24 listopada obchodziliśmy Święto Misia - Misia Pluszowego, którego kochają dzieci na całym świecie. W tym dniu wszystko robiliśmy z misiami, które przyniosły przedszkolaki. Były zabawy w kole, tańce, dzieci budowały dla swoich misiów domy z klocków. Największą niespodzianką okazała się wizyta Pluszowego Misia...wszystkie dzieci bardzo chciały przywitać się z gościem i uściskać go.

Marta Dwórznicka

 


 

„Szałaputki” – wyjazd do Teatru Lalek

 

Listopad dla dzieci jest bogaty w przeróżne atrakcje.

W ostatnią środę dzieci z całego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Olsztyńskiego Teatru Lalek na przedstawienie teatralne pt. „Szałaputki”. Była to wesoła opowieść o podwórkowych perypetiach kurczaków Szałaputków, którym towarzyszyły po drodze mama Kwoka, podstępny Lisek i płochliwa Myszka.

Przedszkolaki były zachwycone, a oklaski dla aktorów zdawały się nie mieć końca :)

 

 

Sylwia Orlich

 

 


 

Kicia Kocia w przedszkolu - Biedronki poznają nowego bohatera literackiego

 


W dniach 13-17 listopada w naszej grupie gościła przemiła bohaterka książek dla dzieci - Kicia Kocia. Podczas popołudniowych zajęć mieliśmy okazję poznać bliżej ją i jej przygody oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy m.in. - dlaczego tak ważne jest, by mówić sobie "Dzień dobry", dlaczego każdy z nas powinien posprzątać po skończonej zabawie oraz czy aby na pewno jedzenie dużej ilości słodyczy to dobry pomysł... Kici Koci tak się u nas spodobało, że każdy przedszkolak, który miał ochotę mógł zabrać ją do domu i przedstawić rodzinie w ramach naszego grupowego cyklu, zachęcającego do czytania dzieciom - "Literackie odwiedziny u rodziny". Ciekawe kto zawita do nas w grudniu...? :)

Marta Rosińska

 


 

 


"Dzień czystego powietrza"

 

14 listopada w przedszkolu obchodziliśmy Happening ekologiczny - "Dzień Czystego Powietrza". Wszystkie przedszkolaki z przygotowanymi transparentami, ulotkami i instrumentami wybrały się na przemarsz po okolicy przedszkola, wykrzykując hasła propagujące dbałość o powietrze.Oprócz tego, aby szerzyć świadomość mieszkańców okolicy naszego przedszkola, niektóre z naszych przedszkolaków, wkładały do skrzynek na listy karteczki z informacjami na temat tego dnia.

 

 

Sylwia Orlich

 


 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 2017

 

Dnia 14 listopada dzieci, które we wrześniu przekroczyły pierwszy raz próg naszego przedszkola zostały pasowane na przedszkolaka. To była pierwsza tak ważna uroczystość, na którą dzieci bardzo starannie się przygotowywały. Przedszkolaki pięknie zaśpiewały i zatańczyły, a po występie każdy otrzymał Dyplom. Na koniec przygotowana była słodka niespodzianka - pyszny tort :-).

 

Marta Dwórznicka

 

 


 

"BALLADY" - przedstawienie teatralne w wykonaniu „Teatru Form Niezależnych Korzunowicz”

 

Sylwia Orlich

 


 

 

 

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

 

Marta Dwórznicka

Joanna Bober


 

 

”Józef Piłsudski oczyma dziecka”- udział w konkursie zorganizowanym przez Związek Piłsudczyków RP, Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Debat Międzynarodowych ogłoszonym w ramach regionalnych obchodów 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego


Celem przybliżenia sylwetki Józefa Piłsudskiego placówka wzięła udział w konkursie plastycznym pt.”Józef Piłsudski oczyma dziecka” zorganizowanym przez Związek Piłsudczyków RP, Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Debat Międzynarodowych. Konkurs został ogłoszony w ramach regionalnych obchodów 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Przed przystąpieniem do konkursu dzieci z grupy III poznały sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Do udziału w konkursie zaangażowaliśmy również rodziców. Prace były wykonywane w przedszkolu oraz w domu przy wsparciu rodziców.


 

Sylwia Orlich

 

 

 

 

 


 

SPOSOBY NA JESIENNĄ NUDĘ - GR. MOTYLKI


Marta Dwórznicka

 

 


 

"Do przedszkola wpadły nutki..." - zajęcia muzyczno - plastyczne

Biedronki


Ten szary listopadowy dzień Biedronki postanowiły spędzić w krainie muzyki. Po poznaniu sposobu, w jaki zapisujemy utwory muzyczne, dzieci zamieniły się w kolorowe nutki i postanowiły poskakać na wielkieeeej pięciolinii - było mnóstwo frajdy!


Marta Rosińska

 

 


 

 

Sto lat! Sto lat! Niech żyje, żyje nam!

Urodziny u Biedronek

 

Październik w naszej grupie był również czasem świętowania rocznicy 5-tych urodzin naszej Biedroneczki Dominiki.

"Idzie misio, idzie słonik, małpka piesek oraz konik -

Wszyscy w łapkach z balonami - z najlepszymi życzeniami!!!"

 

Marta Rosińska

 


 

 

 

Wystawa Interaktywna Imaginarium

Grupa Biedronki

 

23 października Biedronki wybrały się na wycieczkę do Galerii Warmińskiej, aby wziąć udział w wystawie o nazwie "Imaginarium" . Wystawa miała na celu pokazać dzieciom, że nauka jest ciekawa i przy odrobinie zaangażowania w łatwy sposób można zrozumieć podstawowe prawa fizyki, logiki, astronomii i matematyki.

 

Marta Rosińska

 


 

Na jeziorze - gr. Motylki


17 października dzieci z grupy Motylki wybrały  się nad Jezioro Długie. W czasie spaceru obserwowaliśmy łabędzie, które od razu przypłynęły się z nami przywitać.

 

Marta Dwórznicka

 

 


 

Święto Marchewki - Dzień Pomarańczowy

Grupa Biedronki

 

6 października Biedronki hucznie obchodziły Dzień Marchewki. Dzieci ubrane w wesołe pomarańczowe stroje z radością skomponowały swój własny zdrowy posiłek, który wypełnił głodne brzuszki.

Marta Rosińska

 

 


 

 

FUSION 2 NIGHT - Europejska Noc Naukowców

Grupa Skrzaty

Dzięki uprzejmości Mamy Mikołaja z naszej grupy, Skrzaty miały okazję odwiedzić Wydział Medycyny Weterynaryjnej i wziąć udział w pokazie: "Danio pręgowany - ryba, która pomaga w badaniach nad chorobami zwierząt i ludzi". Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób ta mała rybka może być pomocna w badaniach chorób zwierząt i ludzi. Zobaczyły jak rozwijają się te rybki, jak wyglądają jak są jeszcze embrionami i larwami, a jak gdy dorosną. Poznały zjawisko fluorescencji, które jest powszechnie używane w badaniach naukowych, m.in z użyciem ryby danio pręgowanego jako organizmu modelowego. Skrzaty zobaczyły jak to działa. Widziały świecącą rybę i świecące jej poszczególne organy takie jak serce czy mózg. Dr n. wet. Piotr Podlasz przybliżył nam te wszystkie zagadnienia i odpowiedział na wszystkie pytania związane z tym tematem, za co serdecznie dziękujemy.

Szczególne podziękowania dla Pani Natalii Żukiel-Gorszanow za zaangażowanie w organizację wycieczki.

DZIĘ-KU-JE-MY!!!!!!!!

Joanna Bober

 


 

 

Święto Marchewki - Dzień Pomarańczowy

Grupa Skrzaty

Za nami obchody dnia marchewki. Skrzaty przez cały tydzień odkrywały tajemnice zdrowego stylu życia. Wszystkie przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że warzywa i owoce są niezbędne w naszej codziennej diecie. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zakasaliśmy pomarańczowe rękawy do przygotowania surówki z marchewki i jabłka. Urodziny marchewki były okazją do wspólnej zabawy. W tym dniu Panie z naszej przedszkolnej kuchni przygotowały pyszną marchewkową zupę krem, którą wszyscy zjedli ze smakiem.

Joanna Bober

 


 

Święto Marchewki - Dzień Pomarańczowy

Grupa Motylki

 

6 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Marchewki. W grupie Motylki dzieci poznały właściwości zdrowotne spożywania marchewki, dowiedziały się co można z niej zrobić... i zrobiliśmy pyszny sok marchewkowo - jabłkowy. Dzieciom bardzo smakował i od razu miały więcej energii do zabawy.

Marta Dwórznicka

 


 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA!

Laughing

 

20 września wszystkie przedszkolaki obchodziły SWOJE ŚWIĘTO!

Cały ten dzień poświęcony był na tańce, hulańce i swawole, a oprócz tego każdy przedszkolaczek otrzymał coś słodkiego oraz własnoręcznie wykonany medal.

Oby ten medal zawsze wywoływał uśmiech i dumę na twarzach dzieci oraz rodziców

 

 

Sylwia Orlich

 


WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE


19 września dzieci z najmłodszej grupy wybrały się na skrzyżowanie w ramach realizacji tematu "Na ulicy". Przedszkolaki obserwowały ruch samochodów i pieszych przy sygnalizacji świetlnej, omawialiśmy znaczenie światła czerwonego, zielonego i żółtego. Zwróciliśmy również uwagę na znaki drogowe - na ich kształty i kolory.

Marta Dwórznicka

 

 


 

Spacer nad Jeziorem Długim

 

Korzystając z pogody dzieci z grupy Motylki wybrały się na spacer wokół Jeziora Długiego. Szukaliśmy oznak jesieni i zebraliśmy bardzo dużo żołędzi, kolorowych liści. Udało nam się dostrzec małe muchomorki ukryte wśród drzew.

Marta Dwórznicka


 


Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

 

 

Serdecznie witam wszystkich przedszkolaków, rodziców oraz pracowników Przedszkola Miejskiego nr 2 w Olsztynie w nowym roku szkolnym 2017/2018. Przed nami kolejny rok pracy, który niesie przed nami nowe wyzwania i obowiązki. W minionym roku szkolnym placówka przygotowała i złożyła projekt unijny pt. „Ochrona bioróżnorodności wraz z elementami edukacji ekologicznej w rejonie Parku Podzamcze i Jeziora Długiego w Olsztynie”, który zakłada powstanie ścieżki edukacyjnej łączącej Przedszkole Miejskie Nr 2 w Olsztynie z Przedszkolem Miejskim Nr 4 w Olsztynie oraz zagospodarowanie terenów obydwu placówek. Wniosek został złożony w maju 2017r., termin rozstrzygnięcia konkursu zaplanowano na grudzień 2017r. Mamy nadzieję, iż wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i odmieni otoczenie naszej placówki. W chwili obecnej placówka jest w trakcie opracowywania kolejnego wniosku unijnego do Urzędu Marszałkowskiego w kierunku pozyskania środków unijnych na rozwijanie kompetencji kluczowych u dzieci. W roku szkolnym 2017/2018 będziemy kontynuować realizację innowacji pedagogicznej pt. „Przyroda jest nam bliska – doświadczanie przyrody poprzez obserwację”, jak również będziemy podejmować działania w celu wprowadzania elementów nauki programowania do edukacji przedszkolnej.

Wszystkim naszym wychowankom życzę miłego pobytu w przedszkolu, chwil pełnych radości, uśmiechu, wspólnych zabaw i nauki.

 

Z wyrazami szacunku:

Przemysław Fabisiak

Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 w Olsztynie.

 
Przedszkole miejskie nr 2 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2010