Home Z życia przedszkola Rok szkolny 2017/2018
Rok szkolny 2017/2018 PDF Drukuj Email
ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

W minioną niedzielę 22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Jeśli nie wiesz, co możesz zrobić dobrego dla naszej planety, przyłącz się do nas! Wspólnymi siłami możemy zrobić więcej! Czy mały, czy duży?! To nie ma znaczenia! Zaopatrzeni w worki i rękawiczki ochronne zabraliśmy się do sprzątania okolicy naszego przedszkola. Niestety, mamy dla Was przykrą wiadomość:( Znaleźliśmy mnóstwo śmieci w naszym lesie. Stąd też, można uznać, iż istnieje ogromna potrzeba edukacji proekologicznej.
Joanna Bober

Jak bezpiecznie korzystać z wind i schodów ruchomych?

Po co właściwie istnieje Urząd Dozoru Technicznego? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała nam Pani inspektor. Podczas zajęć przeprowadzonych 13 oraz 20 kwietnia w grupach I i III, dzieci dowiedziały się wiele na temat bezpiecznego poruszania się po schodach ruchomych oraz odpowiedniego zachowania w czasie korzystania z wind. Dzieci poznały zasady savoir-vivre panujące w windach oraz niezwykle odpowiedzialną pracę inspektora.
Joanna Bober


Warsztaty z rodzicami

10 kwietnia odbyły się "lapbookowe" warsztaty z rodzicami i dziećmi.
Rodzice grupy trzeciej wykonywali lapbooki o mieście Krakowie.
Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, przygotowanie się do warsztatów, zaangażowanie oraz tak miłą atmosferę podczas tworzenia książek! :)
Już niedługo będzie można wszystkim im się przyjrzeć podczas wystawy.

Sylwia Orlich


"Eko-Zdzisław i jego rady na odpady"

Dnia 09.04.2018r. do naszego przedszkola zawitali aktorzy ze studia artystycznego AKADA z Suwałk i zaprezentowali przedstawienie o tematyce ekologicznej. Aktorzy  w humorystyczny sposób zachęcali do proekologicznych zachowań i angażowali dzieci do czynnego udziału w przedstawieniu.  Przedszkolaki wykazały się dużą wiedzą z dziedziny ekologii i segregacji odpadów. Razem z Eko- Zdzisławem segregowały śmieci i wrzucały je do specjalnie przygotowanych kolorowych pojemników.  Spektakl utwierdził dzieci w przekonaniu, że warto dbać o przyrodę i zawsze segregować śmieci, a na potwierdzenie tego wszyscy złożyli przyrzeczenie dbania o naturę.

 

Sylwia Orlich 

Powitanie Wiosny

W środę 21 marca wszystkie nasze grupy przedszkolne świętowały Pierwszy Dzień Wiosny. Aby podkreślić charakter tego dnia, przyszliśmy ubrani na zielono. Uroczystość rozpoczęliśmy od przedstawienia teatralnego pt. "Powitanie Wiosny" w wykonaniu nauczycielek oraz dzieci z grup II i III. Było dużo śmiechu, śpiewu i tańca. Dzieci otrzymały także dyplomy i nagrody książkowe za udział w wewnątrzprzedszkolnym konkursie literacko-plastycznym "Wędrująca książka". Najbardziej oczekiwaną częścią dnia było jednak wyjście na spacer, podczas którego krocząc wszyscy razem w  barwnym pochodzie mogliśmy - mamy nadzieję, już na dobre :) - pożegnać Panią Zimę i powitać tak bardzo wytęsknioną Wiosnę.

Marta Rosińska


KIERMASZ WIELKANOCNY

Drodzy Rodzice!

Od dziś (22.03.2018 r.) do Wielkiego Piątku (30.03.2018 r.)  w Naszym Przedszkolu odbywa się Kiermasz Wielkanocny.
Serdecznie Zapraszamy!!!

Marta Rosińska


Wycieczka do Urzędu Statystycznego - gr. Skrzaty

12 marca grupa Starszaków dzięki uprzejmości mamy Franka, wybrała się na wycieczkę do Urzędu Statystycznego.

Mama Frania poznała dzieci z Gusiem, tamtejszą maskotką składającą się z cyfr. Poprzez ciekawe opowiadanie Skrzaty dowiedziały się kim się jest statystyk, czym się zajmuje oraz na czym polega specyfika Urzędu Statystycznego. Dzieci mogły wpisywać w komputerach wzrost zmierzonych dzieci, porównywać kto jest wyższy, kto niższy oraz odczytywać te dane z wykresów, a na zakończenie każdy samodzielnie mógł grać w gry, które doskonaliły umiejętności rozpoznawania cyfr, przeliczania czy korzystania z komputera. Po wysiłku umysłowym na dzieci czekał słodki poczęstunek - mniam


Jeszcze raz ogromne DZIĘKUJEMY dla Pani Agnieszki Zapolskiej za zaproszenie, zaangażowanie oraz tak miłe przyjęcie całej grupy.


 

Sylwia Orlich

 


Warsztaty wielkanocne w Domu Gazety Olsztyńskiej - Skrzaty

Dnia 9 marca Skrzaty udały się do Domu Gazety Olsztyńskiej. Celem wycieczki był udział w warsztatach wielkanocnych. Starszaki z ciekawością wsłuchiwały się w opowieści o tradycjach, obyczajach i przesądach, które były przekazywane i głoszone na terenach Warmii. O niektórych dzieci kiedyś już słyszały, jednak większość z nich była dla nich nowością. Dzieci oprócz tego mogły zobaczyć i dotknąć wykonywane kiedyś palmy wielkanocne, pisanki, kraszanki oraz drewnianą foremkę do baranka wielkanocnego. Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną gdy Skrzaty samodzielnie wykonywały „zajączkowe koszyczki”.

Wyjazd zaliczamy do baaardzo udanych :)

 


Sylwia Orlich

 


 

Turlututu - A kuku, to ja! - Biedronki

 

W tym tygodniu (05.03-09.03.2018 r.) za sprawą Hervé Tulleta - autora bestsellerowych książek „Naciśnij mnie” oraz serii "Turlututu - A kuku, to ja!" wybraliśmy się w podróż po magicznym świecie wyobraźni. Było to doświadczenie czytelnicze zdecydowanie inne niż wszystkie dotychczasowe. Nasz książkowy bohater- Turlututu zachęcał nas nie tyle do słuchania opowieści, ile do aktywnego udziału w kreaowaniu literackiej rzeczywistości. I tak - wspólnymi siłami dmuchaliśmy na książkę, wciskaliśmy namalowane guziki, klaskaliśmy i śpiewaliśmy, a pod koniec tygodnia udało nam się nawet poukładać fantazyjne, czarno-białe labirynty i zagrać w kosmiczne memo.

 

Marta Rosińska 

Dinozaurowy tydzień - Biedronki

 

Który dinozaur ma najdłuższa szyję? Który jest łagodny jak baranek, a który groźny, że strach się bać? :)  Kiedy właściwie na Ziemi żyły te prehistoryczne stwory? Na te i inne pytanie próbowaliśmy sobie odpowiedzieć  26 lutego - kiedy obchodzony jest Dzień Dinozaura oraz przez cały miniony tydzień.  Dzieci obejrzały prezentację multimedialną o życiu dinozaurów, dowiedziały się co nieco o skamielinach i pracy paleontologów, same przy okazji, tworząc dinozaurowe odciski w masie solnej, a nawet wyhodowały mini dinozaura, który na naszych oczach wykluł się z jajka! Co za tydzień... :)!

Marta Rosińska

 


 

Koncert Muzyków Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

"Co by było gdyby bajka była cicha?"

 

21 lutego nasze przedszkole ponownie odwiedzili muzycy z Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.Podczas koncertu zaprezentowano nam utwory wszystkim bardzo dobrze znane - utwory z bajek i filmów! Dzieci jednak mogły nacieszyć nie tylko uszy, ale i oczy, gdyż podczas prezentowania utworu z "Gwiezdnych Wojen" zawitał do nas sam Lord Vader.

Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejny koncert.

 


Sylwia Orlich

 "Zaczarowany dzwoneczek"

przedstawienie teatralne w wykonaniu "Teatru Form Niezależnych Korzunowicz"

 Sylwia Orlich

 

 


 

 

 

Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie - Biedronki

 

23.01.2018 r. Biedronki wybrały się z wizytą do Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej mieszczącego się na ulicy Bałtyckiej w Olsztynie, aby w tym szczególnym czasie sprawić choć odrobinę radości starszym osobom. Były występy, laurki i piękne papierowe kwiaty wykonane przez dzieci. Twarze seniorów obserwujących przedstawienie rozjaśniały w tym szczególnym dniu promienne uśmiechy. To na pewno nie ostatnia nasza wizyta u Mieszkańców Domu.

 

Marta RosińskaBAL ODBLASKOWY


Ostatniego dnia przed rozpoczęciem ferii zimowych w naszym przedszkolu w ramach realizacji programu edukacji komunikacyjnej  „Autochodzik” odbył się Bal Odblaskowy. W zabawie wzięły udział wszystkie dzieci, od najmłodszych po najstarsze, które w czasie balu nabywały umiejętności radzenia sobie w ruchu drogowym.  Dzieci poznały etapy przechodzenia przez przejście dla pieszych, zaznajomiły się różnymi znakami drogowymi, sygnalizatorem świetlnym oraz zasadami kierowania ruchem drogowym przez policjantów. Oprócz tego podczas odblaskowego pokazu mody każdy miał okazję zaprezentować swój pięknie przygotowany strój odblaskowy  - za co serdecznie dziękujemy rodzicom. Na zakończenie balu każdy uczestnik otrzymał zakładkę z tegorocznym hasłem przewodnim programu Autochodzik: „Koło stop robisz krok” oraz odblask, aby każdy zawsze mógł czuć się bezpiecznie uczestnicząc w ruchu drogowym. Dodatkowo z każdej grupy została wybrana odblaskowa para, która została odblaskowo ukoronowana – gratulacje!

 


Sylwia Orlich

 


 

 

 

Dzień Babci i Dziadka ( 18.01.2018 r.) - Biedronki

 


"Bo Babcia z Dziadkiem to nasze są skarby, malują uśmiech bez pędzla i farby

To dla nich czaczę na soplach gra wiatr a my tańczymy i śpiewamy tak:

Kochana Babciu żyj sto lat! Ciesz się wnukami i kochaj świat!

Kochany Dziadku żyj sto lat! Śpiewaj z nami głośno cza, cza, cza!!!! "

Marta Rosińska


 

ZIMOWE ZABAWY - GR. MOTYLKI

 

Nareszcie spadł długo wyczekiwany przez dzieci śnieg...i w ogrodzie przedszkolnym nastało białe szaleństwo. Dzieci próbowały zrobić bałwana, rzucały się śnieżkami i wreszcie grabiły śnieg.

Marta Dwórznicka

 

 


 

Elmer - w kratkę - gościem w gr.II

 

W minionym tygodniu (08 -12.01.2018 r. ) do naszej grupy dołączył kolejny bohater literacki - postać z książek autorstwa Davida McKee. Elmer, słoń w kratkę, martwi się swoją innością. Wpada na pomysł, by stać się szarym, podobnym do wszystkich słoni w stadzie. I... udaje mu się! Okazuje się jednak, że jego przyjaciele wcale nie lubią szarego Elmera bardziej od kolorowego. Oni po prostu lubią go takiego jakim jest. Razem z Elmerem dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat - dlaczego każdy z nas jest ważny, czy warto pomagać innym, projektowały swoje słoniowe przebranie, a także utrwalały znajomość kolorów w języku angielskim. Zachęcamy do sięgania po przygody jedynego w swoim rodzaju słonia, który pomaga budować poczucie własnej wartości, uczy szacunku do innych, otwartości i pokazuje, że warto poznawać świat i ludzi.

 

 

Marta RosińskaObserwacje przyrodnicze - gr. SKRZATY


22 grudnia, gdy wszyscy czuli już w powietrzu atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, grupa Skrzatów postanowiła wybrać się na spacer wzdłuż Jeziora Długiego i trochę odetchnąć. Pogoda bardzo nam sprzyjała, jezioro odmarzło, a słonko pięknie świeciło. Starszaki mogły dostrzec jak w ciągu zaledwie dwóch dni zmieniła się okolica wokół przedszkola. Usatysfakcjonowani pogodą, z uśmiechami na twarzach wracaliśmy do przedszkola śpiewając po drodze kolędy.

 

 

Sylwia Orlich


 

Jasełka w Szkole Podstawowej nr 14


20 grudnia grupa Skrzatów miała przyjemność uczestniczyć w jasełkach przygotowanych przez uczniów klasy Ia SP14. Tuż przed godziną 10 w środę, dzieci zasiadły na widowni. Wszyscy z zaciekawieniem rozglądali się po świątecznie udekorowanej sali i wyszukiwali znajomych wśród starszych kolegów. Wszystkich powitała i podziękowała za przybycie pani dyrektor Jarosława Kozak. Podczas jasełek wystąpili: Maryja z dzieciątkiem i Józef, biali aniołowie z pięknymi skrzydełkami, pokłonili się im pasterze, a dary złożyli monarchowie ze Wschodu. Po spektaklu chórzyści z klas starszych kierowani przez panią Hannę Borys zaprezentowali kilka kolęd. Do śpiewania włączyły się z ogromnym zaangażowaniem nasze przedszkolaczki. Przyjemnie było słuchać wspólnego kolędowania. Na sam koniec czekała nas niespodzianka. Pojawił się nikt inny jak Święty Mikołaj!

Mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu, za zaproszenie jeszcze raz serdecznie DZIĘ-KU-JE-MY!

 

 


W drodze powrotnej, gdy emocje jeszcze nie opadły, skorzystaliśmy z pięknej zimowej pogody i przyjrzeliśmy się zmianom jakie zachodzą w przyrodzie. Jezioro Długie niemalże całe było zamarznięte! Z trudem odnaleźliśmy kaczki i łabędzie, które gdzieś w oddali znalazły dla siebie mały kawałek wody, która jeszcze nie zdążyła zamienić się w lód.

 

 

Sylwia Orlich

 


 

Warsztaty świąteczne - gr. Motylki


Czas oczekiwania na święta to dobry moment na kreatywne działanie i wymyślanie dekoracji. 19 grudnia odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty, na których wspólnie ozdabialiśmy bombki z filcu... Dzieci z rodzicami przyklejały różnego rodzaju cekiny, wstążki... było dużo zabawy.

Marta Dwórznicka


 

Warsztaty bożonarodzeniowe - gr. BIEDRONKI

 

W poniedziałek 11 grudnia dzieci razem z rodzicami uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych. W świątecznej już nieco atmosferze, przy dźwiękach kolęd, powstały piękne, kolorowe ozdoby choinkowe, które następnie powędrowały do domów, aby tam stać się ozdobą zielonych drzewek.

 

Marta Rosińska

 


 

 

Mikołajki w przedszkolu

Calutki rok czekaliśmy na odwiedziny tego wyjątkowego gościa. Motylki, Biedronki i Skrzaty już przeczuwały, że dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy. I stało się! 6 grudnia w naszym przedszkolu zjawił się wytęskniony, wyczekany Święty Mikołaj! Przez bielutkie śniegowe zaspy dotarł do nas, żeby posłuchać specjalnie na tę okazję przygotowanych piosenek i wierszyków oraz wręczyć wszystkim grzecznym dzieciom prezenty. Oj działo się, działo. Było mnóstwo śmiechu, trochę wzruszeń i przede wszystkim duuuużo zabawy. Mikołaju - już za Tobą tęsknimy! :):):)

Marta Rosińska

 

 

Marta Dwórznicka


 

Obserwacje przyrodnicze - gr. BIEDRONKI

 

W piątek 01.12.2017 wybraliśmy się na spacer nad jezioro Długie. Obserwowaliśmy zmiany zachodzące w przyrodzie późną jesienią - choć aura za oknem bardziej przypominała już zimę :) Było trochę mroźno, trochę wietrznie i  bardzo fajnie!

Marta Rosińska

 

 


 

Andrzejki - gr. Motylki

29 listopada obchodziliśmy w naszej grupie Andrzejki. Rozmawialiśmy o zwyczajach andrzejkowych, dlaczego wróżymy sobie w tym dniu... Z przygotowanych wróżb dzieci dowiedziały się między innymi co przyniesie im Św. Mikołaj do buta, jaki zawód będą wykonywały w przyszłości, a także co czeka je w w Nowym Roku. Potem były zabawy przy muzyce...

Marta Dwórznicka


 

Andrzejki - gr. BIEDRONKI

 

W środę 29.11.2017 Biedronki uczestniczyły w zabawach andrzejkowych. Były zabawy dot. naszych marzeń m.in. - "Kim chciałbym zostać w przyszłości" oraz duuuużo ruchu - tańce z balonami, szalone improwizacje do piosenki "Wyginam śmiało ciało", tańce w parach i wiele, wiele atrakcji. Rozmawialiśmy o tym, skąd wziął się zwyczaj świętowania andrzejek i z uśmiechem na twarzy wkroczyliśmy w radosny czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.

Marta Rosińska

 

 

 


 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA - GR. BIEDRONKI

 

24 listopada

Duże, małe, kolorowe i mięciutkie - misie opanowały dziś nasze przedszkole. Dzieci przyniosły dziś swoje ukochane misie, aby razem z nimi bawić się i uczyć. Gościem specjalnym, który nas odwiedził, był wielki, wesoły Pluszowy Miś :)!

 

Marta Rosińska


 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA


24.11 – tego dnia misie zawładnęły całym przedszkolem!


W grupie Skrzatów cały tydzień przebiegał pod hasłem Misia Pluszowego, dzieci codziennie wysłuchiwały nowych bajek o misiach oraz donosiły z domu swoje misie zapełniając nimi przedszkolny hol.


Lecz w piątek, podczas śpiewów i tańców związanych oczywiście z misiami, zawitał do sali niesamowity gość! Radość dzieci równała się z ich zaskoczeniem :)

 

 

 

Sylwia Orlich


 

 


 

 

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA - GR. MOTYLKI

 

24 listopada obchodziliśmy Święto Misia - Misia Pluszowego, którego kochają dzieci na całym świecie. W tym dniu wszystko robiliśmy z misiami, które przyniosły przedszkolaki. Były zabawy w kole, tańce, dzieci budowały dla swoich misiów domy z klocków. Największą niespodzianką okazała się wizyta Pluszowego Misia...wszystkie dzieci bardzo chciały przywitać się z gościem i uściskać go.

Marta Dwórznicka

 


 

„Szałaputki” – wyjazd do Teatru Lalek

 

Listopad dla dzieci jest bogaty w przeróżne atrakcje.

W ostatnią środę dzieci z całego przedszkola wybrały się na wycieczkę do Olsztyńskiego Teatru Lalek na przedstawienie teatralne pt. „Szałaputki”. Była to wesoła opowieść o podwórkowych perypetiach kurczaków Szałaputków, którym towarzyszyły po drodze mama Kwoka, podstępny Lisek i płochliwa Myszka.

Przedszkolaki były zachwycone, a oklaski dla aktorów zdawały się nie mieć końca :)

 

 

Sylwia Orlich

 

 


 

Kicia Kocia w przedszkolu - Biedronki poznają nowego bohatera literackiego

 


W dniach 13-17 listopada w naszej grupie gościła przemiła bohaterka książek dla dzieci - Kicia Kocia. Podczas popołudniowych zajęć mieliśmy okazję poznać bliżej ją i jej przygody oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy m.in. - dlaczego tak ważne jest, by mówić sobie "Dzień dobry", dlaczego każdy z nas powinien posprzątać po skończonej zabawie oraz czy aby na pewno jedzenie dużej ilości słodyczy to dobry pomysł... Kici Koci tak się u nas spodobało, że każdy przedszkolak, który miał ochotę mógł zabrać ją do domu i przedstawić rodzinie w ramach naszego grupowego cyklu, zachęcającego do czytania dzieciom - "Literackie odwiedziny u rodziny". Ciekawe kto zawita do nas w grudniu...? :)

Marta Rosińska

 


 

 


"Dzień czystego powietrza"

 

14 listopada w przedszkolu obchodziliśmy Happening ekologiczny - "Dzień Czystego Powietrza". Wszystkie przedszkolaki z przygotowanymi transparentami, ulotkami i instrumentami wybrały się na przemarsz po okolicy przedszkola, wykrzykując hasła propagujące dbałość o powietrze.Oprócz tego, aby szerzyć świadomość mieszkańców okolicy naszego przedszkola, niektóre z naszych przedszkolaków, wkładały do skrzynek na listy karteczki z informacjami na temat tego dnia.

 

 

Sylwia Orlich

 


 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA 2017

 

Dnia 14 listopada dzieci, które we wrześniu przekroczyły pierwszy raz próg naszego przedszkola zostały pasowane na przedszkolaka. To była pierwsza tak ważna uroczystość, na którą dzieci bardzo starannie się przygotowywały. Przedszkolaki pięknie zaśpiewały i zatańczyły, a po występie każdy otrzymał Dyplom. Na koniec przygotowana była słodka niespodzianka - pyszny tort :-).

 

Marta Dwórznicka

 

 


 

"BALLADY" - przedstawienie teatralne w wykonaniu „Teatru Form Niezależnych Korzunowicz”

 

Sylwia Orlich

 


 

 

 

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH

 

Marta Dwórznicka

Joanna Bober


 


 

SPOSOBY NA JESIENNĄ NUDĘ - GR. MOTYLKI


Marta Dwórznicka

 

 


 

"Do przedszkola wpadły nutki..." - zajęcia muzyczno - plastyczne

Biedronki


Ten szary listopadowy dzień Biedronki postanowiły spędzić w krainie muzyki. Po poznaniu sposobu, w jaki zapisujemy utwory muzyczne, dzieci zamieniły się w kolorowe nutki i postanowiły poskakać na wielkieeeej pięciolinii - było mnóstwo frajdy!


Marta Rosińska

 

 


 

 

Sto lat! Sto lat! Niech żyje, żyje nam!

Urodziny u Biedronek

 

Październik w naszej grupie był również czasem świętowania rocznicy 5-tych urodzin naszej Biedroneczki Dominiki.

"Idzie misio, idzie słonik, małpka piesek oraz konik -

Wszyscy w łapkach z balonami - z najlepszymi życzeniami!!!"

 

Marta Rosińska

 


 

 

 

Wystawa Interaktywna Imaginarium

Grupa Biedronki

 

23 października Biedronki wybrały się na wycieczkę do Galerii Warmińskiej, aby wziąć udział w wystawie o nazwie "Imaginarium" . Wystawa miała na celu pokazać dzieciom, że nauka jest ciekawa i przy odrobinie zaangażowania w łatwy sposób można zrozumieć podstawowe prawa fizyki, logiki, astronomii i matematyki.

 

Marta Rosińska

 


 

Na jeziorze - gr. Motylki


17 października dzieci z grupy Motylki wybrały  się nad Jezioro Długie. W czasie spaceru obserwowaliśmy łabędzie, które od razu przypłynęły się z nami przywitać.

 

Marta Dwórznicka

 

 


 

Święto Marchewki - Dzień Pomarańczowy

Grupa Biedronki

 

6 października Biedronki hucznie obchodziły Dzień Marchewki. Dzieci ubrane w wesołe pomarańczowe stroje z radością skomponowały swój własny zdrowy posiłek, który wypełnił głodne brzuszki.

Marta Rosińska

 

 


 

 

FUSION 2 NIGHT - Europejska Noc Naukowców

Grupa Skrzaty

Dzięki uprzejmości Mamy Mikołaja z naszej grupy, Skrzaty miały okazję odwiedzić Wydział Medycyny Weterynaryjnej i wziąć udział w pokazie: "Danio pręgowany - ryba, która pomaga w badaniach nad chorobami zwierząt i ludzi". Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób ta mała rybka może być pomocna w badaniach chorób zwierząt i ludzi. Zobaczyły jak rozwijają się te rybki, jak wyglądają jak są jeszcze embrionami i larwami, a jak gdy dorosną. Poznały zjawisko fluorescencji, które jest powszechnie używane w badaniach naukowych, m.in z użyciem ryby danio pręgowanego jako organizmu modelowego. Skrzaty zobaczyły jak to działa. Widziały świecącą rybę i świecące jej poszczególne organy takie jak serce czy mózg. Dr n. wet. Piotr Podlasz przybliżył nam te wszystkie zagadnienia i odpowiedział na wszystkie pytania związane z tym tematem, za co serdecznie dziękujemy.

Szczególne podziękowania dla Pani Natalii Żukiel-Gorszanow za zaangażowanie w organizację wycieczki.

DZIĘ-KU-JE-MY!!!!!!!!

Joanna Bober

 


 

 

Święto Marchewki - Dzień Pomarańczowy

Grupa Skrzaty

Za nami obchody dnia marchewki. Skrzaty przez cały tydzień odkrywały tajemnice zdrowego stylu życia. Wszystkie przedszkolaki zgodnie stwierdziły, że warzywa i owoce są niezbędne w naszej codziennej diecie. Dlatego postanowiliśmy wziąć sprawy w swoje ręce i zakasaliśmy pomarańczowe rękawy do przygotowania surówki z marchewki i jabłka. Urodziny marchewki były okazją do wspólnej zabawy. W tym dniu Panie z naszej przedszkolnej kuchni przygotowały pyszną marchewkową zupę krem, którą wszyscy zjedli ze smakiem.

Joanna Bober

 


 

Święto Marchewki - Dzień Pomarańczowy

Grupa Motylki

 

6 października obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Marchewki. W grupie Motylki dzieci poznały właściwości zdrowotne spożywania marchewki, dowiedziały się co można z niej zrobić... i zrobiliśmy pyszny sok marchewkowo - jabłkowy. Dzieciom bardzo smakował i od razu miały więcej energii do zabawy.

Marta Dwórznicka

 


 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA!

Laughing

 

20 września wszystkie przedszkolaki obchodziły SWOJE ŚWIĘTO!

Cały ten dzień poświęcony był na tańce, hulańce i swawole, a oprócz tego każdy przedszkolaczek otrzymał coś słodkiego oraz własnoręcznie wykonany medal.

Oby ten medal zawsze wywoływał uśmiech i dumę na twarzach dzieci oraz rodziców

 

 

Sylwia Orlich

 


WYCIECZKA NA SKRZYŻOWANIE


19 września dzieci z najmłodszej grupy wybrały się na skrzyżowanie w ramach realizacji tematu "Na ulicy". Przedszkolaki obserwowały ruch samochodów i pieszych przy sygnalizacji świetlnej, omawialiśmy znaczenie światła czerwonego, zielonego i żółtego. Zwróciliśmy również uwagę na znaki drogowe - na ich kształty i kolory.

Marta Dwórznicka

 

 


 

Spacer nad Jeziorem Długim

 

Korzystając z pogody dzieci z grupy Motylki wybrały się na spacer wokół Jeziora Długiego. Szukaliśmy oznak jesieni i zebraliśmy bardzo dużo żołędzi, kolorowych liści. Udało nam się dostrzec małe muchomorki ukryte wśród drzew.

Marta Dwórznicka


 


Witamy w nowym roku szkolnym 2017/2018

 

 

Serdecznie witam wszystkich przedszkolaków, rodziców oraz pracowników Przedszkola Miejskiego nr 2 w Olsztynie w nowym roku szkolnym 2017/2018. Przed nami kolejny rok pracy, który niesie przed nami nowe wyzwania i obowiązki. W minionym roku szkolnym placówka przygotowała i złożyła projekt unijny pt. „Ochrona bioróżnorodności wraz z elementami edukacji ekologicznej w rejonie Parku Podzamcze i Jeziora Długiego w Olsztynie”, który zakłada powstanie ścieżki edukacyjnej łączącej Przedszkole Miejskie Nr 2 w Olsztynie z Przedszkolem Miejskim Nr 4 w Olsztynie oraz zagospodarowanie terenów obydwu placówek. Wniosek został złożony w maju 2017r., termin rozstrzygnięcia konkursu zaplanowano na grudzień 2017r. Mamy nadzieję, iż wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i odmieni otoczenie naszej placówki. W chwili obecnej placówka jest w trakcie opracowywania kolejnego wniosku unijnego do Urzędu Marszałkowskiego w kierunku pozyskania środków unijnych na rozwijanie kompetencji kluczowych u dzieci. W roku szkolnym 2017/2018 będziemy kontynuować realizację innowacji pedagogicznej pt. „Przyroda jest nam bliska – doświadczanie przyrody poprzez obserwację”, jak również będziemy podejmować działania w celu wprowadzania elementów nauki programowania do edukacji przedszkolnej.

Wszystkim naszym wychowankom życzę miłego pobytu w przedszkolu, chwil pełnych radości, uśmiechu, wspólnych zabaw i nauki.

 

Z wyrazami szacunku:

Przemysław Fabisiak

Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 2 w Olsztynie.

 
Przedszkole miejskie nr 2 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2010 - Strona wykonana przez WITRYNA - Strony www