Statut

Warto zajrzeć

Polecamy strony

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Odwiedzający on-line

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Licznik

wizyt wczoraj: 49
wizyt dzisiaj: 3
wizyt przez miesiąc: 828
wizyt wszystkich: 98970
max. dziennie: 3930
max. miesięcznie: 11514
obejrzano zakładek dzisiaj: 32

Administrator

Home Innowacja pedagogiczna
Innowacja pedagogiczna PDF Drukuj Email

 


Uprzejmie informujemy, iż dnia 7 lutego 2017r. Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty

poinformował przedszkole, że innowacja pedagogiczna:


„Przyroda jest nam bliska – doświadczanie przyrody poprzez obserwację”


napisana przez: Panią Martę Dwórznicką, Panią Joannę Bober oraz Pana Przemysława Fabisiaka

została zatwierdzona i wpisana do Rejestru Innowacji i Eksperymentów

Kuratorium Oświaty w Olsztynie pod numerem I.12/17.

 

 

Przyroda zajmuje ważne miejsce w edukacji dzieci z naszego przedszkola, którego budynek wraz z ogrodem, graniczy z Olsztyńskim Lasem Miejskim i leży w bezpośrednim kontakcie z Jeziorem Długim. Okres wczesnego dzieciństwa jest najlepszym momentem na poznawanie przyrody i rozpoczęcie kształtowania właściwych postaw wobec środowiska.

 

Realizacja innowacji będzie polegać na przygotowaniu i przeprowadzeniu raz na miesiąc zajęć dotyczących innowacji tj. obserwacji przyrodniczej. Zajęcia będą prowadzone we wszystkich grupach wiekowych po to aby, poznać zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku, zwierzęta i rośliny występujące w okolicy przedszkola, pobudzać do aktywnego działania, poszerzać świadomość ekologiczną, budzić chęć obcowania z naturą, konieczność dbania o najbliższe środowisko.

 

Działania w zakresie innowacji pedagogicznej odnoszą się głównie do obserwacji przyrodniczych.  Każda grupa przedszkolna podda obserwacji inny obiekt. Grupa I obserwuje przez cały rok jedno wybrane drzewo oraz prowadzi dziennik obserwacji, Grupa II – jedno wybrane drzewo oraz mieszkańców Jeziora Długiego, natomiast Grupa III – obserwuje ptaki, które możemy spotkać w okolicy naszej placówki i w naszym ogrodzie przedszkolnym oraz występowanie innych gatunków zwierząt w okolicy Jeziora Długiego, np. wiewiórki, jeże, motyle.

 

Dodatkowo będą prowadzone działania mające na celu zachęcanie dzieci do dbania o otaczające je środowisko takie jak: „zielony dzień”, zbiórka baterii, elektrośmieci i plastikowych nakrętek, segregowanie śmieci, sprzątanie lasu. Zajęcia ekologiczne będą się odbywały zarówno na świeżym powietrzu, jak również w budynku przedszkolnym przybierając różną formę – doświadczeń, konkursów, zajęć plastycznych. Ponadto, dzieci będą uczestnikami spotkania z leśnikiem z Nadleśnictwa Olsztyn, a także odwiedzą Muzeum Przyrody w Olsztynie.

 

Czas trwania innowacji: od 10.01.2017 r. do 31.08.2020 r.

 

 

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem zasad innowacji zamieszczonym poniżej:

 

„Przyroda jest nam bliska – doświadczanie przyrody poprzez obserwację”

 
Przedszkole miejskie nr 2 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2010