Home Innowacja pedagogiczna
Innowacja pedagogiczna PDF Drukuj Email

Uprzejmie informujemy, iż dnia 7 lutego 2017r. Warmińsko - Mazurski Kurator Oświaty

poinformował przedszkole, że innowacja pedagogiczna:

„Przyroda jest nam bliska – doświadczanie przyrody poprzez obserwację”

napisana przez: Panią Martę Dwórznicką, Panią Joannę Bober oraz Pana Przemysława Fabisiaka

została zatwierdzona i wpisana do Rejestru Innowacji i Eksperymentów

Kuratorium Oświaty w Olsztynie pod numerem I.12/17.

Przyroda zajmuje ważne miejsce w edukacji dzieci z naszego przedszkola, którego budynek wraz z ogrodem, graniczy z Olsztyńskim Lasem Miejskim i leży w bezpośrednim kontakcie z Jeziorem Długim. Okres wczesnego dzieciństwa jest najlepszym momentem na poznawanie przyrody i rozpoczęcie kształtowania właściwych postaw wobec środowiska.

Realizacja innowacji będzie polegać na przygotowaniu i przeprowadzeniu raz na miesiąc zajęć dotyczących innowacji tj. obserwacji przyrodniczej. Zajęcia będą prowadzone we wszystkich grupach wiekowych po to aby, poznać zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku, zwierzęta i rośliny występujące w okolicy przedszkola, pobudzać do aktywnego działania, poszerzać świadomość ekologiczną, budzić chęć obcowania z naturą, konieczność dbania o najbliższe środowisko.

Działania w zakresie innowacji pedagogicznej odnoszą się głównie do obserwacji przyrodniczych.  Każda grupa przedszkolna podda obserwacji inny obiekt. Grupa I obserwuje przez cały rok jedno wybrane drzewo oraz prowadzi dziennik obserwacji, Grupa II – jedno wybrane drzewo oraz mieszkańców Jeziora Długiego, natomiast Grupa III – obserwuje ptaki, które możemy spotkać w okolicy naszej placówki i w naszym ogrodzie przedszkolnym oraz występowanie innych gatunków zwierząt w okolicy Jeziora Długiego, np. wiewiórki, jeże, motyle.

Dodatkowo będą prowadzone działania mające na celu zachęcanie dzieci do dbania o otaczające je środowisko takie jak: „zielony dzień”, zbiórka baterii, elektrośmieci i plastikowych nakrętek, segregowanie śmieci, sprzątanie lasu. Zajęcia ekologiczne będą się odbywały zarówno na świeżym powietrzu, jak również w budynku przedszkolnym przybierając różną formę – doświadczeń, konkursów, zajęć plastycznych. Ponadto, dzieci będą uczestnikami spotkania z leśnikiem z Nadleśnictwa Olsztyn, a także odwiedzą Muzeum Przyrody w Olsztynie.

Czas trwania innowacji: od 10.01.2017 r. do 31.08.2020 r.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem zasad innowacji zamieszczonym poniżej:

„Przyroda jest nam bliska – doświadczanie przyrody poprzez obserwację”