Home
Rok Dla Niepodległej PDF Drukuj Email


SPACEREM PO OLSZTYNIE - BIEDRONKI


W środę 20.06.2018 r. Biedronki odwiedziły olsztyńską Starówkę. Spacer rozpoczęliśmy koło Ratusza, następnie udaliśmy się pod Wysoką Bramę, oglądaliśmy stare olsztyńskie kamieniczki, pomnik Mikołaja Kopernika, zamek, a na samym końcu udaliśmy się nad rzekę Łynę- na Most Św. Jana. Dzieci podczas wędrówki, z radością wypatrywały symboli naszego miasta "ukrytych" w otoczeniu. I tak, udało nam się znaleźć m.in. : muszlę - jeden z atrybutów Św. Jakuba- patrona Olsztyna, herb, na którym widnieje postać Św.Jakuba oraz olsztyńską flagę.

Marta RosińskaPOLSKA GOLA!!!!!!!!!!!!!!!!!


19.06.2018 r. wszystkie grupy przedszkolne udały się do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej Nr.7 w Olsztynie by razem z uczniami uczestniczyć w uroczystym Dniu Kibica. Nastroje dopisywały, nie zabrakło gier i zabaw sportowych, udało nam się nawet strzelić kilka goli.

Marta Rosińska


Dziecięcy Przegląd Dokonań Artystycznych „Kłobuczek”


W ramach popularyzacji tradycji regionalnych nauczyciele grupy najstarszej zapoznają dzieci z zabawami warmińskimi, tańcami regionalnymi oraz strojami ludowymi. W czerwcu 2018r. już po raz ósmy dzieci wzięły udział w Dziecięcym Przeglądzie Dokonań Artystycznych „Kłobuczek”, który odbywa się w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Dzieci zaprezentowały układ tańców regionalnych tj: Pofajdok, Szot, Szewc, Kowal, do którego ubrane były w piękne stroje warmińskie. Dzieci wspaniale się zaprezentowały - tańczyły i śpiewały na prawdziwej scenie.

Sylwia Orlich
"MAMA I TATA- NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA" - Biedronki

24 maja Biedronki świętowały Dzień Mamy i Taty. Były więc tańce i piosenki, oklaski, uśmiechy i wzruszenia. Życzenia, odśpiewanie "sto lat " oraz wręczenie upominków dla najbliższych zakończyło część artystyczną, po której Wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

Marta Rosińska

Bieg dla Niepodległej


Celem zwrócenia uwagi środowiska lokalnego na obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy wspólnie z Przedszkolem Miejskim nr 21 zorganizować Bieg dla Niepodległej. Uczestnicy biegu ubrani byli w stroje biało – czerwone. Wspólnie z opiekunami i dyrektorami placówek, dzieci wybrały się na bieg wokół Jeziora Długiego. Podczas biegu dzieci poznawały sylwetki Wielkich Polaków: Józefa Piłsudskiego, Józefa Pileckiego, Ireny Sendlerowej. Szczególną uwagę zwróciliśmy na postaci związane z naszym regionem: Danuta Siedzikówna (ps. Inka) oraz Zygmunt Szendzielarz (ps. Łupaszko). Wydarzenie wzbudziło zainteresowanie osób korzystających ze ścieżki nad jeziorem.

Dzień Flagi Narodowej


W związku ze Świętem Flagi, które obchodzimy 2 maja, w naszym przedszkolu zorganizowany został Dzień Flagi Narodowej. Podczas uroczystości gościliśmy laureatów międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego „Majówka z flagą w tle” wraz z rodzicami. Na apelu przedstawione zostały najważniejsze fakty dotyczące polskiej flagi, znaczenia jej barw. Każda grupa przygotowała krótki występ, aby uczcić ten wyjątkowy dzień – były patriotyczne pieśni, tańce ludowe oraz wiersz Cz. Janczarskiego „Barwy ojczyste”. Przy okazji tego święta omawiane były symbole narodowe i sposoby okazywania im szacunku. Doskonalono znajomość hymnu państwowego. Na zakończenie uroczystości laureaci konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy.
Wyniki konkursu plastycznego „Majówka z flagą w tle”


Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny „Majówka z flagą w tle” został rozstrzygnięty. Otrzymaliśmy wiele pomysłowych prac plastycznych. Ze względu na wysoki poziom nadesłanych prac Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie.  Po długich dyskusjach i naradach wyłoniliśmy laureatów:


I  miejsce – Zuzanna Nadulska – Przedszkole Miejskie nr 37

II  miejsce – Olaf Dmochowski – Przedszkole Miejskie nr 13

III  miejsce – Agata Dąbrowska – Przedszkole Miejskie nr 32


Przyznaliśmy również wyróżnienia:


Emilia Jaworowska – Przedszkole Miejskie nr 21 w ZS – P1

Emilia Pałka – Przedszkole Miejskie nr 13

Maja Łakomiak - Przedszkole Miejskie nr 32

Wiktoria Nietupska - Przedszkole Miejskie nr 19

Martyna Żywiec - Przedszkole Miejskie nr 10


Laureatom serdecznie gratulujemy!


Nagrody główne oraz wyróżnienia zostaną wręczone 26 kwietnia o godzinie 10.00 w naszej placówce. Serdecznie zapraszamy i prosimy o potwierdzenie obecności do środy – 25 kwietnia. W przypadku nieodebrania nagrody osobiście, zostaną one wysłane pocztą do placówek.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie.

 Zajęcia edukacyjne w Bibliotece Pedagogicznej


Jak powstały źródła Łyny i dlaczego akurat Święty Jakub jest patronem Olsztyna? Na te pytania dzieci uzyskały odpowiedź 13 kwietnia 2018r., gdy odwiedziły Bibliotekę Pedagogiczną, w której wzięły udział w zajęciach edukacyjnych. Dzieci podczas wycieczki wysłuchały olsztyńskich legend, oglądały prezentacje multimedialną, a na zakończenie mogły sprawdzić swoją wiedzę poprzez ciekawe quizy, krzyżówki i zabawy. Wracając do przedszkola spacerowały po Parku Podzamcze oraz obserwowały okolice naszego Jeziora Długiego.Sylwia Orlich
Lapbookowe warsztaty z rodzicami
10 kwietnia Biedronki razem z rodzicami wykonały pełen ciekawostek lapbook - czyli w wolnym tłumaczeniu - książkę na kolanach - o Krakowie. Zarówno dzieci jak i rodzice wiedzą już, jak można samodzielnie wykonać książeczkę tematyczną, która nie kończy się, a wręcz przeciwnie może być sukcesywnie wzbogacana o nowe materiały. Mamy nadzieję, że wiedzę tę uda się wykorzystać też w domowym zaciszu, zachęcając dzieci do samodzielnego tworzenia książek dot.wszelkich interesujących ich zagadnień.
Marta RosińskaWarsztaty z rodzicami
10 kwietnia odbyły się "lapbookowe" warsztaty z rodzicami i dziećmi.
Rodzice grupy trzeciej wykonywali lapbooki o Warszawie.
Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, przygotowanie się do warsztatów, zaangażowanie oraz tak miłą atmosferę podczas tworzenia książek! :)
Już niedługo będzie można wszystkim im się przyjrzeć podczas wystawy.

Sylwia Orlich

Przedszkole Miejskie nr 2 w Olsztynie zaprasza do międzyprzedszkolnego

konkursu plastycznego:


„Majówka z flagą w tle”Cele konkursu:

-       propagowanie wiedzy o tematyce patriotycznej;

-       kształtowanie postaw patriotycznych młodego pokolenia;

-       rozwijanie wyobraźni twórczej;

-       przekazywanie wiedzy na temat różnorodnych form plastycznej wyobraźni;

-       rozwijanie sprawności manualnej.


Regulamin konkursu

KIERMASZ WIELKANOCNY

Drodzy Rodzice!

Od dziś (22.03.2018 r.) do Wielkiego Piątku (30.03.2018 r.)  w Naszym Przedszkolu odbywa się Kiermasz Wielkanocny.
Serdecznie Zapraszamy!!!

Marta Rosińska
Warsztaty wielkanocne w Domu Gazety Olsztyńskiej - Skrzaty

Dnia 9 marca Skrzaty udały się do Domu Gazety Olsztyńskiej. Celem wycieczki był udział w warsztatach wielkanocnych. Starszaki z ciekawością wsłuchiwały się w opowieści o tradycjach, obyczajach i przesądach, które były przekazywane i głoszone na terenach Warmii. O niektórych dzieci kiedyś już słyszały, jednak większość z nich była dla nich nowością. Dzieci oprócz tego mogły zobaczyć i dotknąć wykonywane kiedyś palmy wielkanocne, pisanki, kraszanki oraz drewnianą foremkę do baranka wielkanocnego. Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną gdy Skrzaty samodzielnie wykonywały „zajączkowe koszyczki”.

Wyjazd zaliczamy do baaardzo udanych :)Sylwia Orlich


Dzień Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej w Olsztynie - Biedronki


23.01.2018 r. Biedronki wybrały się z wizytą do Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej mieszczącego się na ulicy Bałtyckiej w Olsztynie, aby w tym szczególnym czasie sprawić choć odrobinę radości starszym osobom. Były występy, laurki i piękne papierowe kwiaty wykonane przez dzieci. Twarze seniorów obserwujących przedstawienie rozjaśniały w tym szczególnym dniu promienne uśmiechy. To na pewno nie ostatnia nasza wizyta u Mieszkańców Domu.


Marta Rosińska

Dzień Babci i Dziadka ( 18.01.2018 r.) - Biedronki"Bo Babcia z Dziadkiem to nasze są skarby, malują uśmiech bez pędzla i farby

To dla nich czaczę na soplach gra wiatr a my tańczymy i śpiewamy tak:

Kochana Babciu żyj sto lat! Ciesz się wnukami i kochaj świat!

Kochany Dziadku żyj sto lat! Śpiewaj z nami głośno cza, cza, cza!!!! "

Marta Rosińska

Jasełka w Szkole Podstawowej nr 14


20 grudnia grupa Skrzatów miała przyjemność uczestniczyć w jasełkach przygotowanych przez uczniów klasy Ia SP14. Tuż przed godziną 10 w środę, dzieci zasiadły na widowni. Wszyscy z zaciekawieniem rozglądali się po świątecznie udekorowanej sali i wyszukiwali znajomych wśród starszych kolegów. Wszystkich powitała i podziękowała za przybycie pani dyrektor Jarosława Kozak. Podczas jasełek wystąpili: Maryja z dzieciątkiem i Józef, biali aniołowie z pięknymi skrzydełkami, pokłonili się im pasterze, a dary złożyli monarchowie ze Wschodu. Po spektaklu chórzyści z klas starszych kierowani przez panią Hannę Borys zaprezentowali kilka kolęd. Do śpiewania włączyły się z ogromnym zaangażowaniem nasze przedszkolaczki. Przyjemnie było słuchać wspólnego kolędowania. Na sam koniec czekała nas niespodzianka. Pojawił się nikt inny jak Święty Mikołaj!

Mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu, za zaproszenie jeszcze raz serdecznie DZIĘ-KU-JE-MY!
W drodze powrotnej, gdy emocje jeszcze nie opadły, skorzystaliśmy z pięknej zimowej pogody i przyjrzeliśmy się zmianom jakie zachodzą w przyrodzie. Jezioro Długie niemalże całe było zamarznięte! Z trudem odnaleźliśmy kaczki i łabędzie, które gdzieś w oddali znalazły dla siebie mały kawałek wody, która jeszcze nie zdążyła zamienić się w lód.Sylwia Orlich
WIGILIJNE SPOTKANIE OPŁATKOWE, JASEŁKA


Istotnym elementem rozwijania w młodym pokoleniu świadomości przynależności do społeczności lokalnej, narodowej jest kultywowanie tradycji związanych z Bożym Narodzeniem takich jak: dzielenie się opłatkiem, składanie świątecznych życzeń, uroczyste nakrycie stołu białym obrusem z siankiem pod spodem, pozostawienie jednego pustego nakrycia dla zabłąkanego wędrowca, przygotowywanie postnych, wigilijnych potraw.

Zwracając uwagę na integrację społeczności przedszkolnej ze społecznością lokalną, co roku w grudniu placówka organizuje „Wigilijne spotkanie opłatkowe”, w którym udział bierze cała społeczność przedszkola oraz zaproszeni na uroczystość goście, członkowie społeczności lokalnej. W tym roku udział w wydarzeniu wzięli m.in. pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Olsztynie, ksiądz Proboszcz pobliskiej parafii oraz emerytowani pracownicy naszego przedszkola. W trakcie imprezy prezentowany jest program artystyczny - Jasełka – w wykonaniu dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej. Tegoroczne spotkanie odbyło się 14.12.2017 r. Po zakończeniu części artystycznej wszyscy zebrani goście składali sobie bożonarodzeniowe życzenia, łamiąc się opłatkiem. Wspólne kolędowanie i degustacja wigilijnych specjałów było zwieńczeniem uroczystości. Pamiętamy przy tym o bożonarodzeniowych tradycjach takich jak sianko pod białym obrusem czy postne potrawy, przygotowane przez panie kucharki. Dzieci z grupy III w godzinach popołudniowych zaprezentowały Jasełka raz jeszcze - tym razem na uroczystej Wigilii z rodzicami. Tu również nie zabrakło wzruszeń, dzielenia się opłatkiem, wspólnego kolędowania i smakowania dań przyrządzonych na tę szczególną okazję.

Sylwia Orlich


Konkurs „Choinka Malucha” zorganizowany przez Radio OlsztynChoinka jest bardzo ważnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia, dlatego udział w konkursie wprowadził całą społeczność w świąteczny nastrój. Dzieci z grupy I i III przy wsparciu nauczycielek , nawiązując do zbliżających się obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wykonały dekoracje choinkowe w barwach narodowych. Konkursowa choinka stanęła w centralnym punkcie naszego przedszkola.Warsztaty świąteczne - gr. Motylki


Czas oczekiwania na święta to dobry moment na kreatywne działanie i wymyślanie dekoracji. 19 grudnia odbyły się Bożonarodzeniowe warsztaty, na których wspólnie ozdabialiśmy bombki z filcu... Dzieci z rodzicami przyklejały różnego rodzaju cekiny, wstążki... było dużo zabawy.

Marta DwórznickaWarsztaty bożonarodzeniowe - gr. BIEDRONKI


W poniedziałek 11 grudnia dzieci razem z rodzicami uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych. W świątecznej już nieco atmosferze, przy dźwiękach kolęd, powstały piękne, kolorowe ozdoby choinkowe, które następnie powędrowały do domów, aby tam stać się ozdobą zielonych drzewek.


Marta Rosińska

Mikołajki w przedszkolu

Calutki rok czekaliśmy na odwiedziny tego wyjątkowego gościa. Motylki, Biedronki i Skrzaty już przeczuwały, że dzisiejszy dzień będzie wyjątkowy. I stało się! 6 grudnia w naszym przedszkolu zjawił się wytęskniony, wyczekany Święty Mikołaj! Przez bielutkie śniegowe zaspy dotarł do nas, żeby posłuchać specjalnie na tę okazję przygotowanych piosenek i wierszyków oraz wręczyć wszystkim grzecznym dzieciom prezenty. Oj działo się, działo. Było mnóstwo śmiechu, trochę wzruszeń i przede wszystkim duuuużo zabawy. Mikołaju - już za Tobą tęsknimy! :):):)

Marta RosińskaMarta Dwórznicka

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH


Od 2016 roku przedszkole jest organizatorem Międzyprzedszkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznych. W wydarzeniu uczestniczy cała społeczność przedszkola oraz zaproszeni goście z innych olsztyńskich placówek. W tym roku 9 listopada 2017 r. mieliśmy przyjemność gościć u siebie dzieci wraz z nauczycielami z Przedszkola Miejskiego nr 21 w Olsztynie. Na wstępie wszyscy uczestnicy odśpiewali hymn narodowy. Następnie obejrzeli prezentację multimedialną pt.: „Polak mały”, podczas której zaprezentowane zostały symbole Polski. Uczestnicy spotkania zaprezentowali rozległy program artystyczny zawierający wiersze, układy choreograficzne oraz pieśni odnoszące się do 99 już rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W występach brały czynny udział dzieci z grupy II i III naszej placówki, jak również zaproszeni goście, którzy wystąpili ze swoją prezentacją przygotowaną na tą okazję.


Marta Dwórznicka

Joanna Bober
”Józef Piłsudski oczyma dziecka”- udział w konkursie zorganizowanym przez Związek Piłsudczyków RP, Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Debat Międzynarodowych ogłoszonym w ramach regionalnych obchodów 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego


Celem przybliżenia sylwetki Józefa Piłsudskiego placówka wzięła udział w konkursie plastycznym pt.”Józef Piłsudski oczyma dziecka” zorganizowanym przez Związek Piłsudczyków RP, Przedszkole Miejskie nr 37 w Olsztynie oraz Regionalny Ośrodek Debat Międzynarodowych. Konkurs został ogłoszony w ramach regionalnych obchodów 150 rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Przed przystąpieniem do konkursu dzieci z grupy III poznały sylwetkę Józefa Piłsudskiego. Do udziału w konkursie zaangażowaliśmy również rodziców. Prace były wykonywane w przedszkolu oraz w domu przy wsparciu rodziców.Sylwia Orlich
Sprawowanie opieki nad cmentarzem wojennym żołnierzy Polskich Armii Radzieckiej oraz Lotników Wolnej Francji mieszczącym się w Olsztynie, przy ul. I Dywizji Wojska PolskiegoTradycją naszego przedszkola w okresie Uroczystości Wszystkich Świętych jest coroczna wizyta na cmentarzu wojennym żołnierzy Polskich Armii Radzieckiej oraz Lotników Wolnej Francji znajdującym się przy ul. I Dywizji Wojska Polskiego w Olsztynie, nad którym placówka sprawuje opiekę. To szczególne miejsce pamięci odwiedzają dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej. Przedszkolaki sprzątają miejsca pamięci oraz zapalają znicze na kwaterze żołnierzy Polskich poległych śmiercią bohaterską w latach 1939-1945 w obronie ojczyzny przed nawałą faszystowską, poległych w walce z hitlerowskim najeźdźcą podczas zwycięskiej ofensywy zimowej w 1945 roku oraz Lotników Wolnej Francji pułku lotniczego Normandie-Niemen, którzy oddali życie w walce o wyzwolenie Warmii i Mazur. 
Przedszkole miejskie nr 2 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone - 2010